Przedawnienie abonamentu rtv
Pytanie: Właśnie zorientowałem się, że od czterech lat powinienem płacić abonament rtv a nie płacę. Wcześniej nie musiałem dokonywać za to opłat, bo mieszkałem z babcią która z racji wieku jest zwolniona i kiedy przeprowadziłem się do swojego mieszkania, kupiłem telewizor i radio, to dalej nie płaciłem. Po jakim czasie przedawnia się dług za abonament rtv? Czy jest to termin dwuletni?
Przeczytaj też: Przedawnienie opłat za wodę
Odpowiedź: Ustawa o opłatach abonamentowych milczy w kwestii przedawnienia roszczeń z tytułu abonamentu rtv wobec czego należy w tej kwestii odwołać się do orzecznictwa sądowego a konkretnie chyba jedynie do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 lipca 2012 r. sprawa I SA/GI 210124 w którym sąd ten stanął na stanowisku, że opłaty abonamentowe należy traktować przez pryzmat Ordynacji podatkowej czyli traktować je jak podatek; są podatkiem.
Przeczytaj też: Przedawnienie tytułu wykonawczego w egzekucji administracyjnej
Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje po 5 latach, począwszy od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. A zatem i przedawnienie roszczeń z tytułu abonamentu rtv następuje tak licząc, po 5 latach. Z uwagi na powyższe, nawet najstarsze Pańskie zobowiązania z tego tytułu jeszcze nie przedawniły się.
Przeczytaj też: Obrona przed egzekucją administracyjną
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Czy w ogóle ludzie są karani za nieopłacanie abonamentu, kary są egzekwowane? Jak dotąd nie słyszałem o takim przypadku a chyba większość moich znajomych nie płaci a mają taki obowiązek.
Gaj
2 sie 22 o 17:31
Są karani. Od stycznia do marca tego roku Poczta Polska skierowała do egzekucji administracyjnej prawie osiem tysięcy tytułów wykonawczym przeciwko dłużnikom abonamentowym.
admin
2 sie 22 o 19:51
Ile wynosi kara za nieopłacanie abonamentu?
Gaj
2 sie 22 o 20:32
Trzydziestokrotność miesięcznej kwoty abonamentu rtv czyli 735 złotych kary.
admin
3 sie 22 o 05:30