Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prywatne długi a działalność gospodarcza

4 komentarze

Pytanie: Mam zajęcia komornicze na osobę prywatna , chce otworzyć własna działalność gospodarcza i otworzyć konto firmowe oraz starać się o dotacje , czy komornik może zająć konto firmowe jak długi są na osobę prywatną ? I czy mają te długi jakoś do dotacji ?

Odpowiedź: Tak, komornik może zająć konto i mienie firmy zarejestrowanej jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Częściowo można ochronić się używając konta osobistego jako firmowego; na koncie osobistym nawet przedsiębiorca ma zagwarantowaną kwotę wolną od egzekucji w każdym miesiącu i kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia ustawowego. Poza tym jeżeli komornik poszuka kont bankowych (i znajdzie i zajmie) to zazwyczaj dopiero po około 4-6 miesiącach szuka ich ponownie. Można zatem otworzyć w tym czasie nowe konto i mieć je długo niezajęte. Nie jest to reguła ale z moich obserwacji wynika, że tak zachowuje się z 90% komorników. Dobre konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj.

Egzekucja za prywatne długi byłaby niedopuszczalna gdyby założył Pan spółkę prawa handlowego, na przykład spółkę z o.o. (najpopularniejsza w takich przypadkach). Nawet gdyby Pan był prezesem takiej spółki a zarazem jej jedynym udziałowcem, to egzekucja Pana prywatnych długów z majątku spółki za byłaby niedopuszczalna. Komornik mógłby wówczas prowadzi egzekucję jedynie z udziałów jakie posiada Pan w spółce co w praktyce jest realizowane rzadko z uwagi na to, że najpierw biegły musi takie udziały wycenić co sporo kosztuje (płaci za to wierzyciel) i zwłaszcza podmioty które mogłyby być zainteresowane nabyciem udziałów nie są w stanie (nie znając sytuacji spółki) stwierdzić, czy biegły (niechcący lub chcący) nie zawyżył ich wartości.

Co do dotacji z urzędu pracy, to wedle mojej wiedzy długi nie są przeszkodą w uzyskaniu dotacji, urząd pracy nie pyta o długi przed przyznaniem dotacji a niepytanym będąc, nie trzeba informować, że się je ma. Środki z dotacji nie podlegają egzekucji tak jak i sprzęt zakupiony z tych środków.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 października, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Prywatne długi a działalność gospodarcza'

Subscribe to comments with RSS

 1. Ten przepis o kwocie wolnej dla nieprowadzących firmy i o braku kwoty wolnej dla prowadzących firmę to chyba jeszcze z czasu Polski Ludowej ostał się.

  Munio

  23 Mar 21 o 18:40

 2. Miałem przez rok komornika i drugi raz nie szukał kont. Po tym jak zajął dwa jakie miałem od razu założyłem nowe i podawałem na fakturach. rachunkowośc sobie sam prowadze więc ich nie przejrzał gdybym korzystał z usług jakichś darmozjadów księgowych to by sobie do takiego biura poszedł i posprawdzał, miałby dane moich klientów do zajęcia wierzytelności no i to nowe konto.

  Grzegorz

  19 Maj 21 o 15:31

 3. A skąd komornik dowiedziałby się że Ci biuro prowadzi księgowość a nie Ty samodzielnie sobie? Chyba tylko od Ciebie.

  batman

  19 Maj 21 o 19:00

 4. Informacja o tym, że przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego albo doradcy podatkowego znajduje się na pewno w zus (widziałem) a i zapewne też w urzędzie skarbowym.

  admin

  19 Maj 21 o 19:11

Skomentuj