Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Procedura windykacji należności

3 komentarze

Pytanie: Mam do windykacji kilka długów, niektóre to należności naszej firmy, inne to należności moje prywatne (pożyczki). Czy mógłby Pan zasugerować procedurę windykacji tych należności tak żeby po pierwsze – była zgodna z przepisami prawa, po drugie – żeby była jak najbardziej skuteczna.

Odpowiedź: Jak chodzi o windykację tego typu należności, to zasadniczo nie istnieje jakaś ścisła procedura, chyba że chodzi o windykację sądową – komorniczą. Wniesienie pozwu warto poprzedzić wezwaniem do zapłaty, po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia złożyć je wraz z wnioskiem egzekucyjnym do komornika.

Jak chodzi o windykację przedsądową, to oprócz wspomnianego wezwania do zapłaty, pozostają takie czynności jak monity telefoniczne, umieszczenie dłużnika na internetowej giełdzie wierzytelności, w rejestrze długów (niska skuteczność), wreszcie i windykacja bezpośrednia. Tak w monitach jak i w windykacji bezpośredniej należy przestrzegać prawa a przede wszystkim nie dopuszczać się stosowania bezprawnych gróźb, zapowiedzi oraz nękania.

Lepiej skupić się na procedurze weryfikacji potencjalnego klienta, pożyczkobiorcy aby nie doszło na windykacji która często jest bezskuteczna także na etapie egzekucji komorniczej w odniesieniu do dłużników którzy nie posiadają uchwytnego majątku.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lipca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Procedura windykacji należności'

Subscribe to comments with RSS

 1. Pytanie też, jak szybko po przekroczeniu terminu zapłaty wszczynać windykację w firmie? Chodzi mi raczej o windykację sądową i komorniczą, bo w praktyce ta przedsądowa jest prawie zawsze nieskuteczna. Kto ma zamiar zapłacić, ten po wezwaniu przedsądowym zapłaci a nie zapłaci, to nie ma sensu bawić się w windykacyjne sztuczki lecz od razu do sądu pozew.

  Krysia

  17 lip 22 o 10:40

 2. Kwestia indywidualna, zależy co za klient, jak wysoki dług. Jeżeli stały, do tej pory rzetelny płatnik a dług niewielki, to bym się jakiś czas wstrzymał żeby go nie zirytować. Możliwe, że akurat nie ma wolnych środków (może jemu ktoś nie płaci) i nie jest to zła wola.

  admin

  17 lip 22 o 17:14

 3. Zamiast na procedurze windykacji należy skupiać się na procedurze weryfikacji wiarygodności klienta przyszłego.

  Aha

  20 lip 22 o 15:05

Skomentuj