Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Procedura windykacji należności

3 komentarze

Pytanie: Mam do windykacji kilka długów, niektóre to należności naszej firmy, inne to należności moje prywatne (pożyczki). Czy mógłby Pan zasugerować procedurę windykacji tych należności tak żeby po pierwsze – była zgodna z przepisami prawa, po drugie – żeby była jak najbardziej skuteczna.

Przeczytaj też: Samodzielna windykacja długu

Odpowiedź: Jak chodzi o windykację tego typu należności, to zasadniczo nie istnieje jakaś ścisła procedura, chyba że chodzi o windykację sądową – komorniczą. Wniesienie pozwu warto poprzedzić wezwaniem do zapłaty, po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia złożyć je wraz z wnioskiem egzekucyjnym do komornika.

Przeczytaj też: Przedsądowe wezwanie do zapłaty – jaki termin?

Jak chodzi o windykację przedsądową, to oprócz wspomnianego wezwania do zapłaty, pozostają takie czynności jak monity telefoniczne, umieszczenie dłużnika na internetowej giełdzie wierzytelności, w rejestrze długów (niska skuteczność), wreszcie i windykacja bezpośrednia. Tak w monitach jak i w windykacji bezpośredniej należy przestrzegać prawa a przede wszystkim nie dopuszczać się stosowania bezprawnych gróźb, zapowiedzi oraz nękania.

Przeczytaj też: Windykator straszy policją, prokuraturą, sądem…

Lepiej skupić się na procedurze weryfikacji potencjalnego klienta, pożyczkobiorcy aby nie doszło na windykacji która często jest bezskuteczna także na etapie egzekucji komorniczej w odniesieniu do dłużników którzy nie posiadają uchwytnego majątku.

Przeczytaj też: Czy warto wziąć prawnika do windykacji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lipca, 2022

kategoria windykacja

Komentarze do 'Procedura windykacji należności'

Subscribe to comments with RSS

  1. Pytanie też, jak szybko po przekroczeniu terminu zapłaty wszczynać windykację w firmie? Chodzi mi raczej o windykację sądową i komorniczą, bo w praktyce ta przedsądowa jest prawie zawsze nieskuteczna. Kto ma zamiar zapłacić, ten po wezwaniu przedsądowym zapłaci a nie zapłaci, to nie ma sensu bawić się w windykacyjne sztuczki lecz od razu do sądu pozew.

    Krysia

    17 lip 22 o 10:40

  2. Kwestia indywidualna, zależy co za klient, jak wysoki dług. Jeżeli stały, do tej pory rzetelny płatnik a dług niewielki, to bym się jakiś czas wstrzymał żeby go nie zirytować. Możliwe, że akurat nie ma wolnych środków (może jemu ktoś nie płaci) i nie jest to zła wola.

    admin

    17 lip 22 o 17:14

  3. Zamiast na procedurze windykacji należy skupiać się na procedurze weryfikacji wiarygodności klienta przyszłego.

    Aha

    20 lip 22 o 15:05

Skomentuj