Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Prekluzja dowodowa przed sądem II instancji

3 komentarze

Pytanie: Moje powództwo o zapłatę zostało oddalone w sądzie i instancji. Mam zamiar wnieść apelację. Podstawowy problem polega na tym, że przed sądem I instancji nie powołałem jednego dowodu który, zważywszy na uzasadnienie wyroku, mógłby mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia. Czy jeżeli powołam ten dowód w apelacji, to zostanie uwzględniony? Mam na myśli prekluzję dowodowa o której poczytałem za późno chyba.

Prekluzja dowodowa w postępowaniu cywilnym

Odpowiedź: Zgodnie z art. 381 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

Nie znając sprawy ani dowodu który chce Pan powołać, nie jestem w stanie przewidzieć, czy sąd odwoławczy uwzględni ten dowód którego jak rozumiem, nie było potrzeby powoływania w postępowaniu przed sądem I instancji. Chciałoby się stwierdzić, że nic nie stoi na przeszkodzie aby powołać ten dowód, tylko że wniesienie apelacji kosztuje i jeżeli apelacja zostanie oddalona, to wzrośnie Pana strata finansowa. Strona powołująca się na nowe dowody musi wykazać, że nie mogła ich przedstawić / nie było potrzeby powoływania ich wcześniej , co ocenia się obiektywnie, np. brak dostępu do dowodów lub brak informacji o ich istnieniu. Raczej chodzi o dowody których nie można było powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji. Jak chodzi o brak potrzeby powoływania dowodu, to lepiej z ostrożności procesowej powołać wszystkie dowody, w tym nawet te których powołanie wydaje się niepotrzebne.

Prekluzja dowodowa ma na celu zapewnienie szybkości i koncentracji postępowania, ograniczając możliwość zgłaszania nowych dowodów na etapie apelacji.

Prekluzja dowodowa w postępowaniu karnym

Powyżej mowa o prekluzji dowodowej w postępowaniu cywilnym. W postępowaniu karnym natomiast sąd odwoławczy bada kluczowe kwestie np. dotyczące popełnienia przestępstwa na każdym etapie postępowania, nawet jeśli dowody nie zostały powołane wcześniej co oznacza, że prekluzja dowodowa nie ma charakteru bezwzględnego.

Wpis zaktualizowano dnia 09 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

25 listopada, 2024

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Prekluzja dowodowa przed sądem II instancji'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie warto moim zdaniem, chyba że sąd I instancji popełnił ewidentny błąd. jednak co do tego niepowołanego dowodu, to nie wyobrażam sobie co to mogłoby być aby zostało uznane za dowód którego potrzeba powołania wynikła dopiero w apelacji.

    walker

    25 lis 24 o 07:16

  2. Ja już w pozwie formułuję wszystkie dowody i wnioski nawet te ewentualne czyli przewiduję, co ewentualnie może pozwany w toku postępowania zarzucić. Nie da się przewidzieć wszystkiego ale jeżeli otrzyma w odpisie pozwu cały zestaw takich ewentualnych wniosków dowodowych to rezygnuje z formułowania zarzutów vide – nie wnosi sprzeciwu.

    Jan

    25 lis 24 o 09:45

  3. Sąd w apelacji MOŻE pominąć nowe fakty i dowody ale nie MUSI ich pominąć; może je uznać jeżeli przyczyniają się do wyjaśnienia sprawy.

    ak2

    25 lis 24 o 10:43

Skomentuj