Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pozew przeciwko wspólnikom spółki jawnej

4 komentarze

Pytanie: W którym momencie mogę wnieść pozew o zapłatę przeciwko wspólnikom spółki jawnej? Czy tak jak to jest w przypadku spółki z o.o. to i w przypadku spółki jawnej muszę czekać na bezskuteczną egzekucję przeciwko spółce? Z doświadczenia wiem, że egzekucje przeciwko spółkom typu z o.o. i jawna najczęściej są bezskuteczne.

Odpowiedź: Jeżeli postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce jawnej jest bezskuteczne, to nie trzeba występować z pozwem przeciwko wspólnikom gdyż sąd w takiej sytuacji na wniosek wierzyciela po prostu nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom.

Nie trzeba jednak czekać aż egzekucja komornicza zakończy się bezskutecznie; zgodnie bowiem z art. 31 § 2 Ksh powództwo przeciwko wspólnikowi można wnieść zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Dokładniej, to nie trzeba najpierw wystąpić z powództwem przeciwko spółce. Wierzyciel może pozwać solidarnie wspólników nawet nie pozywając spółki albo (rozsądniej) w jednym pozwie wystąpić zarówno przeciwko spółce jawnej jak i przeciwko jej wspólnikom.

A gwoli ścisłości, to w spółce z o.o. wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki lecz członkowie zarządu. Dodam jeszcze, że nie tylko egzekucje przeciwko spółkom najczęściej są bezskuteczne. Bezskuteczne w większości są też przeciwko osobom fizycznym.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 kwietnia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Pozew przeciwko wspólnikom spółki jawnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Który sąd jest właściwy dla pozwu przeciwko wspólnikom spółki jawnej?

    Adaśko

    11 Kwi 21 o 19:32

  2. W sprawach gospodarczych jak zapłata za towar albo usługę możesz wybrać sąd właściwy miejscowo dla Ciebie jak i właściwy dla pozwanych.

    admin

    11 Kwi 21 o 19:48

  3. A czy dysponując tytułem wykonawczym przeciwko wspólnikom spółki jawnej mogę prowadzić egzekucję także z mienia samej spółki ich?

    Dorota

    30 Maj 21 o 10:17

  4. Nie, trzeba pozwać spółkę. W jednym pozwie można pozwać jak kto chce i spółkę jawną i jej wspólników solidarnie.

    admin

    30 Maj 21 o 16:46

Skomentuj