Powołanie świadka bez jego zgody
Pytanie: W poradzie: https://pamietnikwindykatora.pl/podejrzenie-oczerniania-przez-policje-na-miescie-i-wsrod-sasiadow/ sugeruje Pan, że powód w sprawie cywilnej ma prawo powołać świadka bez jego zgody. A co jeżeli świadek nie chce zeznawać, to znaczy stawi się na wezwanie w sądzie ale powie, że odmawia składania zeznań, odpowiedzi na pytania albo w kółko będzie powtarzał, że nie pamięta? Z obawy o zemstę ze strony pozwanego albo złośliwie za to, że został powołany z wniosku powoda bez jego zgody?
Przeczytaj też: Niestawiennictwo świadka na rozprawie cywilnej
Odpowiedź: Tak, można powołać do sądu świadka bez jego zgody. Prawo odmowy zeznań przysługuje jedynie najbliższej rodzinie stron – małżonkom, wstępnym (rodzicom, dziadkom), zstępnym (dzieciom, wnukom), rodzeństwu oraz powinowatym w tej samej linii lub stopniu (teściom, szwagrom) jak również osobom pozostającym ze stronami w stosunku przysposobienia.
Jak chodzi o zasłanianie się przez świadka niepamięcią, to ma on prawo nie pamiętać pewnych zdarzeń albo ich szczegółów natomiast jeżeli w ocenie sądu rzekome zaniki pamięci świadka dotyczą zdarzeń albo relacji których ujmijmy – nie sposób nie pamiętać – sąd może uznać, że świadek zataja prawdę a to jest przestępstwo podlegające karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Przeczytaj też: Odmowa świadka odpowiedzi na pytanie
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Według mnie raczej kara porządkowa grzywna areszt za uchylanie się od udzielenia odpowiedzi niż za zatajenie prawdy. Mowa o zasłanianiu się niepamięcią.
piotrek
14 lis 24 o 19:02
świadek powołany bez swojej zgody to inaczej “świadek mimo woli”
Anonim
14 lis 24 o 19:08
Ja tak bez zgody powołam świadków w śród nich jest kila osób co mnie nie lubią i ja ich też, otwarcie.
wyobcowany
20 lis 24 o 12:17