Powaga rzeczy ugodzonej
Pytanie: Czy prawomocna ugoda pozasądowa albo sądowa tak jak w przypadku prawomocnego wyroku uniemożliwia wszczęcie kolejnego postępowania w tej sprawie o zapłatę? Chodzi mi o to, że ugoda nie jest orzeczeniem sądowym więc nie występuje w jej przypadku powaga rzeczy osądzonej.
Odpowiedź: Ugoda nie jest orzeczeniem ale można mówić w jej przypadku o powadze rzeczy ugodzonej. Jeżeli w ugodzie strony uzgodniły, że ugoda wyczerpuje wszelkie roszczenia a wierzyciel mimo tego wniesie powództwo o zapłatę, to sąd co prawda nie odrzuci powództwa jak w przypadku rzeczy już osądzonej ale pozwany może podnieść zarzut wynikający z ustaleń zawartych w ugodzie i wnieść o oddalenie powództwa.
Od skutków prawnych ugody można uchylić się jedynie wtedy, gdy została zawarta pod wpływem błędu dotyczącego stanu faktycznego który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie byłyby powstały, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy. I nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że została zawarta w złej wierze.
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Co jeżeli wyjdą na jaw nowe dowody po czasie które to dowody zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania pełnej kwoty zapłaty z której w ugodzie częściowo zrezygnowałem?
Mietek
13 cze 23 o 17:00
Art. 918 § 2 kodeksu cywilnego – Nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że została zawarta w złej wierze.
admin
14 cze 23 o 08:03
Nikt nikogo nie zmusza do zawarcia ugody chociaż sądowi to na rękę i poza tym jest zobligowany prawnie do zasugerowania ugody lecz oczywiście bez podania warunków.
anti
21 cze 23 o 06:04