Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Ponowna egzekucja z nieruchomości

4 komentarze

Pytanie: Niecały rok temu (11 miesięcy temu) temu komornik umorzył bezskuteczną egzekucję w tym również z nieruchomości dłużnika. Niedawno natknąłem się na poważnie zainteresowanych tą nieruchomością która dłużnik wciąż ma na siebie. Są zainteresowani (to jest firma) uczestnictwem w licytacji, jak najszybciej. Czy już można ponownie wystąpić do komornika o ponowną egzekucję z tej nieruchomości, bo podobno jest jakiś termin przed upływem którego nie można?

Przeczytaj też: Oglądanie nieruchomości przed licytacją

Odpowiedź: Tak, już może Pan złożyć wniosek o ponowną egzekucję z tej nieruchomości. Zgodnie z art. 985 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji.

A co z jej oszacowaniem, czy potrzebny będzie też nowy opis i oszacowanie czy można skorzystać z tego dokonanego w poprzednim postępowaniu egzekucyjnym?

Przeczytaj też: Wniosek o dodatkowe oszacowanie nieruchomości jako sposób na uniknięcie licytacji

Tę kwestię reguluje art. 948 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego stanowiąc, że jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika.

Z powyższego przepisu wynika, że można wykorzystać poprzednie oszacowanie, chyba dłużnik złoży wniosek o dokonanie nowe opisu i oszacowania nieruchomości.

Przeczytaj też: Ile czasu trwa egzekucja komornicza z nieruchomości?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

18 grudnia, 2020

Komentarze do 'Ponowna egzekucja z nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli wniosek o oszacowanie złoży dłużni, to kto zapłaci za oszacowanie: dłużnik czy wierzyciel?

  Rafał

  21 kw. 21 o 06:55

 2. Płaci za opis i oszacowanie ten, na czyj wniosek ma zostać dokonane czyli w tym wypadku: dłużnik.

  admin

  21 kw. 21 o 07:31

 3. Ponowne egzekucje do nieruchomości raczej, w większości wypadków mijają się z celem, będzie to samo: bezskuteczna. Szkoda pieniędzy wydawać na obwieszczenia w gazecie.

  Doc

  19 lis 21 o 11:46

 4. Obwieszczanie licytacji w prasie już nie jest obowiązkowe. I nawiasem mówić, nie warto według mnie ogłaszać w prasie, są inne, bardziej efektywne możliwości, przede wszystkim internet.

  admin

  19 lis 21 o 12:13

Skomentuj