Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pojazd w CEPiK a zajęcie komornicze

17 komentarzy

Pytanie: Mam w ostatnim piśmie z cepik że dłużnik posiada 3 pojazdy dość drogie, wskazać to komornikowi żądając wyjawienia majątku? Prawdopodobnie nie wskaże tego dłużnik bo kiedyś twierdził, że to nie jego tylko brata ciotecznego. Tak powiedział komornikowi a widnieje we wpisie w cepik że jego. I jakby nie wskazał tego we wniosku to co mam zrobić?

Przeczytaj też: Zajęcie samochodu przez komornika

Odpowiedź: Jak najbardziej wskazać i zażądać aby on wskazał, gdzie te pojazdy się znajdują (komornik sam z siebie powinien zażądać tego aby móc samochód zająć). Jeżeli sprzedałby lub darował te samochody, to przecież w CEPiK, po zarejestrowaniu pojazdu na nowego właściciela czyli brata ciotecznego, zostałaby naniesiona adnotacja o nowym właścicielu. Wydział komunikacji bowiem po zarejestrowaniu przez nowego właściciela pojazdu, przekazuje do CEPiK informacje o tym w odniesieniu do tegoż samochodu który już w CEPiK figuruje odkąd nabył go poprzedni właściciel czyli dłużnik.

Przeczytaj też: Wezwanie od komornika do wskazania miejsca postoju pojazdu

Ponadto, do CEPiK przekazują informacje także firmy ubezpieczeniowe o informacje o ubezpieczeniu pojazdu jak również stacje kontroli pojazdów tylko nie wiem, czy w tych dwóch ostatnich przypadkach przekazują też dane właściciela. Na pewno jednak wydziały komunikacji takie dane przekazują do CEPiK. A nabywca pojazdu (nowego jak i używanego) ma 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Te uwagi może Pan zawrzeć we wniosku pisząc też że dłużnik w Pana ocenie kłamie twierdząc, iż nie on tylko brat jest właścicielem tych pojazdów. Warto aby był Pan na tym wyjawieniu majątku i dopytywał dłużnika przed sądem a nie zdawał się tylko na sąd.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić czy komornik zajął samochód?

Jeżeli dłużnik podtrzyma przed komornikiem swe twierdzenie, że to jego brat jest właścicielem tych samochodów a nie on, to według według mnie będzie już podstawa wszczęcia postępowania karnego o ukrywanie majątku. Być może dłużnik przedstawi jakieś datowane wstecznie umowy kupna sprzedaży czy też darowizny samochodu ale w sytuacji gdy nie dokonano przerejestrowania samochodu są podstawy do uznania tych umów za fikcyjne czyli pozorne. Dodatkowo w postępowaniu (raczej moim zdaniem nie w sprawie wyjawienia majątku tylko tym późniejszym – karnym o ukrywanie majątku) można sprawdzić, czy został opłacony przez brata dłużnika podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z rzekomym darowaniem bratu samochodów tudzież sprzedaniu mu ich. Skoro darowizna / sprzedaż fikcyjna (umowa datowana wstecznie) to i PCC nie został opłacony co też jest dowodem na fikcję umów. Oczywiście dłużnik może sprzedać te samochody albo darować z datą faktyczną, choćby jutrzejszą ale wtedy też jest to przestępstwo – udaremniania egzekucji no i można skorzystać na gruncie cywilnym ze skargi pauliańskiej.

Przeczytaj też: “mam komornika a chcę kupić i zarejestrować auto”

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 listopada, 2020

Komentarze do 'Pojazd w CEPiK a zajęcie komornicze'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jestem na etapie rozciągnięcia klauzuli wykonalności na żonę dłużnika (mam tu gwarancje 100% że tak się stanie). Żona dłużnika wystawia na allegro i wystawiała przez ostatnie 2 miesiące samochody, nie zostały zabezpieczone przez komornika bo toczy się zbieg egzekucji chyba nie mogę na razie zlecić nic komornikowi – tak wyczytałem.
    Pytanie jest takie: Czy po rozciągnięciu tej klauzuli wykonalności na żonę dłużnika będzie można odzyskać te samochody jeśli zostały sprzedane? Jeśli chodzi o dowód to mam tylko tyle, że wystawiane są z konta żony dłużnika co można sprawdzić na danym portalu ogłoszeń i nr telefonu jest podany dłużnika albo żony dłużnika.

    Goku

    29 sty 21 o 13:37

  2. Jeżeli samochody zostały nabyte po zawarciu związku małżeńskiego, to wchodzą do majątkowej wspólności małżeńskiej i dysponując klauzulą na żonę dłużnika można je zająć i zlicytować.

    Nie liczyłbym jednak na odzyskanie tych samochodów jeśli zostaną sprzedane. Nabywcy prawdopodobnie zakupią je w dobrej wierze to znaczy, nie wiedząc o tym, że dłużnik i żona sprzedawali samochody ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela. Dlatego skarga pauliańska (żądanie uznania przez sąd umowy kupna – sprzedaży za nieważną w odniesieniu do Pana jako wierzyciela) byłaby tu bezskuteczna.

    admin

    29 sty 21 o 13:51

  3. To już obecnie jest według mnie przesłanką do wszczęcia postępowania karnego przeciwko dłużnikowi, co najmniej za składanie fałszywych zeznań.

    Zyga

    14 lip 21 o 14:29

  4. Komornik nie będzie tego wszczynał, szkoda mu czasu. No chyba żeby aby zdyscyplinować dłużnika na przyszłość. No albo tylko postraszy konsekwencjami aby dłużnik coś mu wpłaci.

    Anonim

    31 lip 21 o 21:44

  5. A czy w CEPIK komornik odnotowuje to że samochód zajął?

    Dido

    1 wrz 21 o 19:32

  6. Nie, w CEPiK nie zamieszcza się informacji o zajęciu pojazdu przez komornika.

    admin

    1 wrz 21 o 19:37

  7. I to jest poważny mankament ponieważ jak się dowiedziałem nigdzie taka informacja nie jest zamieszczona żeby nabywca samochodu z drugiej ręki mógł sobie sprawdzić, że samochód który zamiesza kupić nie jest zajęty przez komornika. Zajęcie wpisywane jest przez komornika w wydziale komunikacji urzędu miejskiego ale uwaga: NIE UDOSTĘPNIAJĄ TAKIEJ INFORMACJI

    whey

    16 wrz 21 o 05:55

  8. Jeżeli nabędziesz samochód w dobrej wierze czyli nie wiedząc o tym, że jest zajęty przez komornika, to go nie stracisz. Nie odbiorą ci go.

    Marek

    21 wrz 21 o 14:40

  9. A jak mam w razie czegoś udowodnić, że nie jestem przysłowiowym wielbłądem a więc, że nie wiedziałem o tym że samochód jest zajęty przez komornika??

    Anonim

    21 wrz 21 o 15:51

  10. Istnieje w tej kwestii domniemanie działania w dobrej wierze przez nabywcę pojazdu co oznacza, że to nie Ty masz udowadniać, że nie wiedziałeś o tym, że nabywasz zajęty pojazd tylko to strona przeciwna musi udowodnić, że wiedziałeś o zajęciu.

    admin

    21 wrz 21 o 20:32

  11. Zawsze albo prawie zawsze będzie domniemanie dobrej wiary, bo niby jak nabywca może wiedzieć, że pojazd jest przedmiotem postępowania egzekucyjnego? Dłużnik zdejmie naklejkę “zajęte’ to łatwizna. Z kolei jedyną instytucją w której zajęcie jest odnotowane jest wydział komunikacji urzędu miasta (gminy) ale kupującemu czyli osobie trzeciej nie udzielą informacji, rzekomo brak interesu prawnego.

    kayak

    26 paź 21 o 14:42

  12. Zastanawiam się nad tym, czy sprzedający może otrzymać z wydziału komunikacji zaświadczenie o tym, że samochód nie jest zajęty przez komornika ale chyba nie może

    czubek

    30 paź 21 o 15:37

  13. Ustawa tego nie przewiduje czubku wic prawdopodobnie nie może, żaden urzędnik nic nie pomoże jeżeli nie ma tego w ustawie czy w regulaminie to nic poza tym nie zrobi.

    Genek

    9 mar 22 o 03:15

  14. A co to za problem żeby w cepik widniały zajęcia komornicze pojazdów? Wystarczy dopisać jeden moduł, fraszka dla każdego informatyka. Adnotacja elektronicznie docelowo a póki co listownie.

    Toronto

    23 mar 22 o 16:18

  15. Ja się zastanawiam, po co komornicy wysyłają informację o zajęciu pojazdu do wydziału komunikacji skoro osoba potencjalny nabywca pojazdu nie ma prawa do uzyskania tej informacji w wydziale komunikacji.

    admin

    23 mar 22 o 16:32

  16. Jaki jest status pojazdu kupionego w komisie a potem osobie trzeciej, a konkretnie dla mnie. Czy wydział Komunikacji może odmówić rejestracji takiego pojazdu?

    Leszek

    14 sie 23 o 13:02

  17. Dlaczego miałby odmówić rejestracji?

    admin

    14 sie 23 o 13:06

Skomentuj