Podwójna zapłata długu
Pytanie: Bardzo proszę o pomoc w kwestii co robić dalej. Krótki opis sprawy. Zalegałam z płatnościami za abonament telewizji satelitarnej. W ostateczności dług wyniósł 600 zł. Wierzyciel złożył pozew i dnia 18.09.13 został wydany nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzule wykonalności z dnia dnia 14.11.13. Zapłaty należności głównej tj. 600 dokonałam na rachunek telewizji jeszcze przed wydaniem nakazu zapłaty tj. dnia 12.09.13. Mimo to wierzyciel skierował sprawę do komornika. Wszystkie listy związanie z informacjami na temat prowadzonej egzekucji były dostarczane pod nieaktualny adres zamieszkania.
Stąd o prowadzonej egzekucji dowiedziałam się dopiero gdy należność główna wraz z pozostałymi kosztami została pobrana z wynagrodzenia. Postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Czyli dług spłacony został jeszcze raz spłacony tym razem z dodatkowymi kosztami procesu. Koszty procesu wiem, że musiałam pokryć ale czy mogę wysłać przed sądowe wezwanie do zapłaty i następnie wnieść pozew o zapłatę kwoty, którą wpłaciłam jeszcze przed wydaniem nakazu zapłaty na rzecz wierzyciela?
Odpowiedź: Tak, doszło bowiem do bezpodstawnego wzbogacenia się byłego wierzyciela, Pani kosztem – na Pani niekorzyść. Jak najbardziej więc wezwać przedsądowo do zapłaty (wyjaśniając w wezwaniu sytuację i załączając kopie potwierdzenia wpłaty oraz pism od komornika) po czym, gdy były wierzyciel nie dokona zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty, złożyć w sądzie pozew o zapłatę.
Dziękuje bardzo za odpowiedź. A czy mogę żądać zwrotu kosztów postępowania egzekucyjnego?
Spłaciła Pani jedynie należność podstawową, nie spłaciła Pani kosztów procesu i zapewne odsetek za zwłokę jeżeli były też żądane w pozwie a zatem wszczęcie postępowania egzekucyjnego było zasadne o ile roszczenia z tych odsetek nie uległy przedawnieniu jednak z treści pytania nie wynika aby miało to miejsce i że nie minął termin do odwołania się w tym zakresie (informuję na wszelki wypadek).
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Obecnie komornik ma obowiązek sprawdzić, czy roszczenie, w tym odsetki, nie uległy aby przedawnieniu i jeżeli tak, to odmówić wszczęcia egzekucji.
Viagrusz
23 mar 21 o 17:58
Tyle teoria a w praktyce chcą zarobić, konkurencja w branży coraz większa a terytorium Polski się nie powiększyło i reszte w temacie możecie sobie dopowiedzieć. Patrzą przez palce na przedawnienia ewentualne.
Kobra
18 maj 21 o 14:42
To że komornik nie wypatrzy czy rzekomo nie wypatrzy przedawnienia nie kończy temat, bo dłużnik może wypatrzyć i zaskarżyć. Tylko do tego trzeba znać przepisy a w Polsce prawa nie uczą w szkołach powszechnych i bardzo źle.
Judym
18 cze 21 o 19:37
To fakt, jest to błąd (służący sitwie prawniczej) ale jest mnóstwo informacji o egzekucji w internecie, w wyszukiwarce szuka się bardzo łatwo, intuicyjnie.
admin
18 cze 21 o 21:35
Można żądać od wierzyciela w opisanej sytuacji zwrotu kosztów opłaty stosunkowej którą skasował komornik od wyegzekwowanej kwoty którą już wcześniej dłużnik spłacił wierzycielowi.
skoczek
14 wrz 21 o 19:26
Nieraz jest tak, że wierzyciel jest tak samo albo gorzej sytuowany finansowo albo nieuczciwy od swojego dłużnika. Zmierzam do tego, że odzyskanie nadpłaty od wierzyciela może okazać się niemożliwe. Można zgłosić organom ścigania przywłaszczenie tek nadpłaty ale najczęściej jest to bez wymiernego efektu.
fantom
22 lis 24 o 19:50