Podejrzenie oczerniania przez policję “na mieście” i wśród sąsiadów
Pytanie: Kiedyś złożyłem do Biura Spraw Wewnętrznych zawiadomienie przeciwko komendantowi komisariatu policji skutkiem czego został on zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty, wydalono go ze służby. Od pewnego czasu odnoszę wrażenie, wydaje mi się, że jestem w akcie “zemsty” oczerniany przez jakichś policjantów na mieście a przede wszystkim w punktach handlowych i usługowych do których chodzę regularnie.
Przeczytaj też: Zniesławienie w internecie – ustalenie sprawcy
Musieli chodzić za mną znaczy śledzić mnie, czuwać w okolicy mojego miejsca zamieszkania trwoniąc czas zapewne w godzinach ich pracy. I że jestem oczerniany wśród sąsiadów. Widzę to po ich wszystkich wrogich nastawieniach do mnie. Posunąłem się do sformułowania pisma informującego o tych moich podejrzeniach ale z ostrożności nie napisałem że policja tylko że “ktoś” ale wspomniałem o tym, za co to mogłoby się dziać czyli że za tamten donos na policjanta. Rozniosłem po lokalach usługowych i handlowych oraz po sąsiadach do skrzynek pocztowych wrzuciwszy. Następnie o nic nie pytałem ich wszystkich ale po ich twarzach i zachowaniu podejrzewam, że trafiłem w sedno.
Jeżeli to o czym pisze miało miejsce, to z pewnością zostali zobowiązaniu do utrzymania tego w tajemnicy. Z kolei wątpię w to, że jeżeli pójdę z tym do organów ścigania, to albo nic z tym nie zrobią albo zatuszują. Czy widzi Pan jakąś inna opcje aby ukarać ewentualnych sprawców? A przecież nawet nie znam ich z nazwiska, nie wiem kto to o ile w ogóle.
Przeczytaj też: Żądanie zaprzestania naruszeń dóbr osobistych
Odpowiedź: Tak, istnieje inna opcja a mianowicie wniesienie do wydziału cywilnego sądu pozwu o ochronę dóbr osobistych przeciwko komendantowi miejskiemu policji. W pozwie wnosi Pan o przeprowadzenie dowodów z zeznań świadków wskazując pracowników / właścicieli tych punktów oraz sąsiadów co do których ma Pan podejrzenia, że był Pan oczerniany w ich oczach.
Nie musi Pan mieć zgody świadka na powołanie go w charakterze świadka, w ogóle może ich Pan o tym nie informować o tym, że powoła ich Pan jako świadków. Jeżeli nie zna Pan personaliów ewentualnych świadków z tych lokali handlowych / usługowych, to proszę ustalić kto jest właścicielem i najpierw powołać właścicieli. Dane o właścicielach w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych znajdzie Pan w CEIDG a w przypadku spółek prawa handlowego – w KRS.
Przeczytaj też: Naruszenie dóbr osobistych osoby prawnej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Co to jest Biuro Spraw Wewnętrznych?
Anonim
12 lis 24 o 17:17
Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Policja dla policjantów, policja w policji. Zajmują się przestępstwami popełnionymi przez policjantów ale też przestępstwami na szkodę policjantów.
admin
12 lis 24 o 17:42
Świetny sposób na tego typu sprawy w takich okolicznościach. A kiedy już zostanie ustalone które to typy, to już i karne postępowania przeciwko nim się wdroży i to z urzędu a nie na wniosek. Świetna porada.
Mariusz
13 lis 24 o 10:36
Mam zamiar tak postąpić w mojej podobnej sprawie a więc wnieść pozew o ochronę dóbr osobistych, tylko nie wiem czy mnie na to stać. Ile wynosi opłata sądowa od takiego pozwu?
Jacek
14 lis 24 o 16:08
600 złotych wpis sądowy za samą ochronę dóbr osobistych (jeżeli dodatkowo o zadośćuczynienie, odszkodowanie, to 5% od wartości przedmiotu sporu – wnioskowanej kwoty zadośćuczynienia…). Jeżeli nie stać Pana, to może Pan wnieść o zwolnienie z opłaty ale musi Pan wykazać, że nie stać Pana.
admin
14 lis 24 o 17:23