Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pismo do wierzyciela o rozłożenie długu na raty

4 komentarze

Pytanie: Czy mógłby Pan pomóc sporządzić pismo do wierzyciela o rozłożenie długu na raty? Chyba że ma Pan na blogu wzór takiego wniosku ale ja nie znalazłam. Chodzi mi o rozłożenie na raty miesięczne spłaty 5 tysięcy złotych tytułem pożyczki z firmy pożyczkowej, nie z banku. Rata proponowana – 1 tysiąc złotych.

Przeczytaj też: Czy firma windykacyjna może rozłożyć dług na raty?

Odpowiedź: Wypadałoby taki wniosek uzasadnić czymś, co skłoniłoby wierzyciela do pójścia na taka ugodę, aby nie wnosił pozwu do sądu i następnie wniosku do komornika. Najlepiej według mnie napisać w takiej prośbie, że aktualnie jest się bez pracy, zwłaszcza to może wierzyciela skłonić do rozłożenia spłaty na raty albowiem jeżeli dłużnik nie pracuje to egzekucja komornicza zwykle jest bezskuteczna. Firmy pożyczkowe doskonale o tym wiedzą.

Przeczytaj też: Czy sąd może rozłożyć spłatę długu na raty?

Co do wzoru takiego wniosku to np.:

Niniejszym, z uwagi na moja aktualnie trudną sytuację finansową, zwracam się do Państwa z prośbą o rozłożenie spłaty mojego długu w kwocie 5 tysięcy złotych na raty miesięczne w wysokości 1 tysiąc złotych każda, płatne do dnia …. począwszy od miesiąca lutego.

Wspomniana przeze mnie trudna sytuacja finansowa wynika z tego, że w listopadzie zeszłego roku wskutek redukcji utraciłam pracę i do tej pory nie znalazłam nowej.

Nie posiadam żadnego wartościowego składnika majątku z którego można by prowadzić egzekucję i wniesienie pozwu do sądu a następnie wniosku egzekucyjnego do komornika spowodowałby powstanie dodatkowych niepotrzebnych kosztów które wydłużyłby w czasie odzyskanie przez Państwa należności.

Z poważaniem,
……………………

Przeczytaj też: Spłata długu w ratach a odsetki

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 stycznia, 2023

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Pismo do wierzyciela o rozłożenie długu na raty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Rozumiem, że sugerowane jest kłamstwo jakoby dłużnik stracił pracę. A jeśli wierzyciel to sprawdzi?

    Radek

    14 sty 23 o 16:33

  2. Zakład pracy nie ma prawa udzielić mu takiej informacji bez zgody pracownika.

    admin

    14 sty 23 o 18:19

  3. Czy gdy trwa już egzekucja (zostanie umorzona z uwagi na bezskuteczność) to warto negocjować z wierzycielem? Z jakimi kosztami wiąże się wycofanie wniosku od komornika przez wierzyciela?

    Dawid

    16 sty 23 o 18:51

  4. Jeżeli egzekucja już została umorzona, to niektórzy wierzyciele już nie wniosą ponownie o egzekucję a inni wniosą. Nie wiadomo jak zachowa się akurat ten. Inny aspekt to czy dłużnik przewiduje, że w przyszłości będzie ściągalny czy nie. Z pewnością po bezskutecznej egzekucji większość wierzycieli będzie zadowolona gdy dłużnik zaproponuje spłatę choćby tylko np. 505 i umorzenie reszty długu.

    Jak chodzi o o koszty umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela to tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/

    admin

    16 sty 23 o 19:06

Skomentuj