Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pierwszeństwo zaspokajania kosztów egzekucyjnych

Jeden komentarz

Pytanie: Sprawdziłem, że koszty egzekucji korzystają z bezwzględnego pierwszeństwa zaspokajania, nawet przed należnościami alimentacyjnymi. Czy do tych kosztów egzekucyjnych zaliczają się również koszty procesowe zawarte w wyroku a więc opłaty sądowej i ewentualnego zastępstwa procesowego?

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Odpowiedź: Nie, koszty procesowe nie są traktowane jako koszty egzekucyjne wobec czego nie korzystają z pierwszeństwa zaspokajania. Do kosztów egzekucyjnych zaliczają się przede wszystkim zaliczki wpłacone komornikowi. Również opłata poniesiona przez wierzyciela na skargę na czynności komornika po jej uwzględnieniu przez sąd jest kosztem egzekucyjnym korzystającym z pierwszeństwa zaspokajania zgodnie z art. 1025 § 1 pkt 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego)

Przeczytaj też: Zwrot kosztów skargi na czynności komornika

A co z kosztami zastępstwa egzekucyjnego oczywiście o ile wierzyciel jest reprezentowany w postępowaniu egzekucyjnym przez prawnika? Czy zaliczają się do kosztów egzekucyjnych z pierwszeństwem?

Nie. Art. 1025 § 1 pkt 1 kpc stanowi, że w pierwszej kolejności (w tym owszem, tak jak Pan wspomniał, nawet przed należnościami alimentacyjnymi) zaspokajane są koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.

Przeczytaj też: Kiedy komornik przyznaje koszty zastępstwa w egzekucji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 września, 2022

kategoria windykacja

tag

1 komentarz do 'Pierwszeństwo zaspokajania kosztów egzekucyjnych'

Subscribe to comments with RSS

  1. I bardzo dobrze, rzadki przejaw sprawiedliwości kastowej, chodzi mi o koszty zastępstwa egzekucyjnego, że nie mają pierwszeństwa. Przeważnie prawnik nie ma nic do roboty w zastępstwie egzekucyjnym.

    Miruś

    21 wrz 22 o 16:00

Skomentuj