Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oznaczenie spółki z o.o. w pozwie

3 komentarze

Okazuje się, że nie każdy wie, jak oznaczyć spółkę z o.o. w pozwie. Podajemy nazwę spółki (rzecz jasna wraz ze “Spółka z o.o.”), jej numer KRS oraz adres siedziby widniejący w KRS.

Przeczytaj też: Kogo pozwać – spółkę czy oddział?

Tymczasem wczoraj otrzymałem pytanie od czytelniczki która wystąpiła z pozwem o zapłatę przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zapytała, co ma zrobić, bo sąd zapytał ją, czy wnosi o wydanie nakazu zapłaty przeciwko samej spółce czy też przeciwko członkom jej zarządu a zarazem wspólnikom. Jak wiadomo, wspólnicy spółki z o.o. w ogóle nie odpowiadają za jej długi, chyba że są zarazem w jej zarządzie ale wówczas odpowiadają za długi dopiero wówczas, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna.

Przeczytaj też: Odpowiedzialność subsydiarna członków zarządu spółki z o. o.

Poprosiłem pytającą o przesłanie mi tego pisma – pytania sądu i okazało się, że oznaczając w pozwie pozwaną spółkę dodała też do jej nazwy imiona i nazwiska dwojga członków zarządu i zarazem wspólników. Danych członków zarządu i wspólników spółki z o.o. nie podajemy oznaczając w pozwie spółkę z o.o.!

Może zdarzyć się tak, że członek zarządu pisemnie uznał dług spółki oraz przyjął też na siebie zobowiązanie do spłaty jej długu. Wtedy można pozwać solidarnie i spółkę i jego ale mimo tego nie dopisujemy jego danych do nazwy spółki.

Przeczytaj też: Prezes – słup w zadłużonej spółce a odpowiedzialność poprzedniego zarządu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Oznaczenie spółki z o.o. w pozwie'

Subscribe to comments with RSS

 1. Może pomyliła się jej spółka z o. o. ze spółką jawną jako że w nawie jawnej podaje się nazwiska wspólników i w razie czego można przeciw nim skierować egzekucję komorniczą.

  genki

  20 sie 22 o 18:11

 2. Który sąd będzie właściwy przy pozwaniu solidarnym spółki i jej prezesa? Gospodarczy czy cywilny oraz właściwy dla siedziby spółki czy dla miejsca zamieszkania prezesa?

  Anonim

  23 sie 22 o 16:47

 3. Można wytoczyć powództwo przed sądem właściwym miejscowo dla powoda. Uważam, że w wydziale gospodarczym.

  admin

  23 sie 22 o 21:37

Skomentuj