Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oszustwo internetowe – właściwość miejscowa

13 komentarzy

Widzę, że niektórzy szukają osobnego przepisu traktującego o oszustwie internetowym. Oszustwo internetowe penalizowane jest jak każe inne – w art. 286 Kodeksu karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Pokrzywdzony nie musi się głowić nad tym, do której jednostki prokuratury albo policji złożyć zawiadomienie o internetowym oszustwie. Może zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki policji albo prokuratury a tam już będą musieli zadecydować. Jednak przekazywanie, przesyłanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa pomiędzy jednostkami policji / prokuratury to dodatkowy czas który pokrzywdzony może zaoszczędzić wnosząc zawiadomienie do właściwej miejscowo jednostki organów ścigania. Istnieje też ogólny problem nieróbstwa (albo i skorumpowania) prokuratorów (i sędziów) więc warto z góry nastawić się psychicznie na odmowę wszczęcia / umorzenie postępowania, ale to osobny temat.

Przeczytaj też: Gdzie zgłosić oszustwo?

Fakt, że chodzi o oszustwo internetowe (popełnione za pośrednictwem internetu) niczego nie zmienia jak chodzi o ustalenie właściwej miejscowo prokuratury. Możliwości są dwie zgodnie z Art. 6 § 2 Kodeksu karnego, który stanowi, że czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

Przeczytaj też: Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara

I tak też jeżeli zostało popełnione oszustwo np. na Allegro, to właściwą do prowadzenia sprawy jednostką prokuratury może być ta właściwa miejscowo dla miejsca zamieszkania sprawcy (który ma konto na Allegro i jako sprzedający popełnił oszustwo) ale też może to być prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, czyli gdzie nastąpił skutek przestępstwa – gdzie pokrzywdzony odczuł doprowadzenie go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Albowiem znam zarówno takie przypadki w których postępowanie prowadziła prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania sprawcy, jak i takie w których postępowanie prowadziła prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego.

Przeczytaj też: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Nie ma przy tym znaczenia to, że Allegro ma siedzibę w Poznaniu. Sprawy nie będzie prowadziła prokuratura w Poznaniu (chyba że sprawca mieszka w Poznaniu lub okolicy) bo sprawca – oszust działał przy komputerze, załóżmy że w swoim domu. Jeżeli sprawca mieszka np. w Radomiu i stamtąd za pośrednictwem Allegro dokonał oszustwa, to sprawę prowadzić będzie prokuratura w Radomiu (albo ta właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego).

Przeczytaj też: Ustalenie adresu zamieszkania dłużnika przez policję

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Oszustwo internetowe – właściwość miejscowa'

Subscribe to comments with RSS

 1. Internetowe wyłudzenia jako jedyny rodzaj są poważnie traktowane przez organy ścigania. Gdy oszuka Cię kontrahent nie regulując należności, to na 90% prokurator zrobi umorzenie albo nawet odmowę wszczęcia postępowania.

  Boksa

  25 cze 21 o 16:10

 2. Nie każdym przypadku brak zapłaty jest oszustwem. Trzeba udowodnić zamiar niedokonania zapłaty. Jeżeli kupię coś od Ciebie na termin płatności, to mam zamiar zapłacić ale w międzyczasie może ktoś mnie nie zapłaci i nie mam z czego zapłacić Tobie. Niestety jednak fakty są takie, że nieczęsto organy ścigania dochodzą rzetelnie czy w sprawie takiej zachodzą przesłanki wyłudzenia.

  admin

  25 cze 21 o 16:41

 3. mam pytanie gdzie lub komu zglosic probe oszustwa internetowego

  mam namysli portal OLX i osobe ktora sprzedaje towar
  i ogloszenie znika a za kilka dnie znowsie pojawia ogoszenie ??

  Kola

  16 sie 21 o 09:53

 4. Może Pan zgłosić w najbliższej jednostce policji.

  admin

  16 sie 21 o 10:01

 5. Jeżeli sprzedała rzecz to normalne że ogłoszenie znika a gdy znów sprowadziła taka samą rzecz to znowu się ogłasza, to nie oszustwo.

  Anonim

  18 sie 21 o 14:53

 6. Ile czasu trwa spór kompetencyjny o to która prokuratura ma rozpoznawać sprawę?

  katon

  23 sie 21 o 14:50

 7. Nie natrafiłem w przepisach na żaden termin, w tym instrukcyjny.

  admin

  23 sie 21 o 16:44

 8. Jest albo albo czyli przepis daje pretekst do sporu kompetencyjnego pomiędzy prokuratorami obu miejscowości.

  Mariusz

  25 sie 21 o 17:56

 9. Według mnie nie skoro przepis stanowi że można albo tu albo tam.

  admin

  25 sie 21 o 18:25

 10. Kiedyś w mojej sprawie był spór kompetencyjny dotyczący groźby karalnej przez internet. To ja grozilem ale to nie była groźba karalna, sprawe umorzono ale chodzi o ten spór. Ja z Katowic a “pokrzywdzona” oszustka (chciałem odzyskać od niej pieniądze) z Krakowa. I ostatecznie sprawą zajęła sią prokuratura w Katowicach gdzie mieszkałem.

  Adrian

  5 wrz 21 o 19:46

 11. jakiś prokurator z prokuratury okręgowej tak uznał może rzuciwszy monetą, tak rozstrzygnął spór kompetencyjny, podobno tak robią i w sądach również.

  Waldek

  23 lis 21 o 17:22

 12. Mógł tak zrobić – rzucić monetą jako że doktrynalnie zarówno jedna jak i druga właściwość miejscowa może być zastosowana.

  ego

  26 lis 21 o 21:49

 13. Lepiej żeby rozpatrywano w prokuraturze właściwej miejscowo dla oszusta który może mieć tam już inne sprawy tego typu przeciwko sobie.

  Anonim

  13 sty 22 o 18:31

Skomentuj