Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oszustwo a sprawa cywilna

4 komentarze

Pytanie: Jeżeli zostałem ewidentnie oszukany przez kogoś, przykładowo wpłaciłem pieniądze a nie otrzymałem towaru, to czy oprócz sprawy karnej można też założyć w sądzie sprawę cywilną o zapłatę?

Odpowiedź: Tak, w przypadku oszustwa równolegle do złożenia zawiadomienia do organów ścigania można w przypadku oszustwa złożyć pozew o zapłatę czyli do wydziału cywilnego / gospodarczego sądu. Jednak w takim przypadku w postępowaniu karnym, jeżeli w ogóle dojdzie do skazania dłużnika, nie zostanie orzeczony obowiązek naprawienia szkody: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym. Nie wiadomo jednak, czy prokurator uzna że doszło w tym przypadku do oszustwa czyli wyłudzenia. Najczęściej w takich przypadkach uznają właśnie, że brak znamion oszustwa i wskazują drogę cywilną jako właściwą do dochodzenia zapłaty (sąd, postępowanie egzekucyjne).

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 stycznia, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Oszustwo a sprawa cywilna'

Subscribe to comments with RSS

  1. W takiej sprawie, że ktoś komuś nie zapłacił za sprzedaż towaru lub wykonaną usługę zawiadomienie o oszustwie to strata czasu prawie w każdym przypadku.

    Jerzyk

    17 sty 23 o 20:52

  2. Dobry adwokat jak sporządzi zawiadomienie to jest szansa na nieumorzenie.

    Anonim

    18 sty 23 o 09:34

  3. “Dobry” a nie dobry. Mający znajomości w prokuraturze i w sądzie.

    admin

    18 sty 23 o 09:40

  4. Możliwe jest również równoczesne prowadzenie postępowania karnego (o oszustwo) i cywilnego (np. o zapłatę odszkodowania lub unieważnienie czynności prawnej dokonanej pod wpływem oszustwa). Ustalenia sądu karnego mogą mieć istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy cywilnej ale nie są dla sądu cywilnego wiążące co do wszystkich okoliczności faktycznych.

    Kowal

    29 maj 25 o 21:28

Skomentuj