Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Oszustwo a sprawa cywilna

3 komentarze

Pytanie: Jeżeli zostałem ewidentnie oszukany przez kogoś, przykładowo wpłaciłem pieniądze a nie otrzymałem towaru, to czy oprócz sprawy karnej można też założyć w sądzie sprawę cywilną o zapłatę?

Przeczytaj też: Gdzie zgłosić oszustwo?

Odpowiedź: Tak, w przypadku oszustwa równolegle do złożenia zawiadomienia do organów ścigania można w przypadku oszustwa złożyć pozew o zapłatę czyli do wydziału cywilnego / gospodarczego sądu. Jednak w takim przypadku w postępowaniu karnym jeżeli w ogóle dojdzie do skazania dłużnika, nie zostanie orzeczony obowiązek naprawienia szkody: Oszustwo. Obowiązek naprawienia szkody w wyroku karnym

Tylko że nie wiadomo czy prokurator uzna że doszło w tym przypadku do oszustwa czyli wyłudzenia. Najczęściej w takich przypadkach uznają właśnie, że brak znamion oszustwa i wskazują drogę cywilną jako właściwą do dochodzenia zapłaty (sąd, postępowanie egzekucyjne).

Przeczytaj też: Oszustwo – od jakiej kwoty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 stycznia, 2023

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Oszustwo a sprawa cywilna'

Subscribe to comments with RSS

 1. W takiej sprawie, że ktoś komuś nie zapłacił za sprzedaż towaru lub wykonaną usługę zawiadomienie o oszustwie to strata czasu prawie w każdym przypadku.

  Jerzyk

  17 sty 23 o 20:52

 2. Dobry adwokat jak sporządzi zawiadomienie to jest szansa na nieumorzenie.

  Anonim

  18 sty 23 o 09:34

 3. “Dobry” a nie dobry. Mający znajomości w prokuraturze i w sądzie.

  admin

  18 sty 23 o 09:40

Skomentuj