Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odsetki a wartość przedmiotu sporu

6 komentarzy

Pytanie: Czy do wartości przedmiotu sporu w pozwie o zapłatę należy doliczyć odsetki które już narosły? Dochodzę zapłaty prywatnej pożyczki której termin zwrotu minął ponad rok temu.

Przeczytaj też: Kiedy zapłacić podatek od odsetek z pożyczki prywatnej?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek. Można jednak do wartości przedmiotu sporu doliczyć odsetki skapitalizowane (uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 października 1997 r. III ZP 16/97, OSNP 98/7/204). Na temat kapitalizacji odsetek w pozwie o zapłatę proszę przeczytać tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/odsetki-od-odsetek-czyli-kapitalizacja-odsetek-w-pozwie-o-zaplate/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

3 marca, 2021

Komentarze do 'Odsetki a wartość przedmiotu sporu'

Subscribe to comments with RSS

 1. A odsetki z faktury też można doliczyć do wartości przedmiotu sporu?

  Anonim

  3 mar 21 o 16:11

 2. Można i z faktury.

  admin

  3 mar 21 o 17:28

 3. Witam, mam problem z odzyskaniem długu. Mianowicie zawarłem umowę o pożyczkę z „przyjacielem” w kwocie 10 tysięcy złotych. Miała zostać spłacona w terminie miesiąca, niestety do dziś nie zobaczyłem nawet złotówki z tego tytułu. Inna sprawa jest że pracowałem miesiąc u danej osoby, i miała u mnie jeszcze inne należności. Tytułem czego pewnego dnia wysłałem do danej osoby smsa w którym opisałem ze dług jest teraz w wysokości 8000 zł. Później dana osoba nie wywiązała się z wypłacenia mi wypłaty itd. Dlatego dług i tak wrócił do postaci 10 tysięcy złoty. Tydzień temu wysłałem przedsądowe wezwanie do zapłaty, na co dana osoba odpisała mi ze oskarży mnie o próbę wymuszenia ponieważ ma smsa w którym określiłem kwotę na 7800 zł. Co robić w takim wypadku? Mam potwierdzenie odebrania wezwania, i gdzie się powinienem teraz udać? i czy powinienem się obawiać problemów z tytułu danego smsa? Bardzo proszę o pomocną odpowiedź.

  Miłek

  27 maj 21 o 19:17

 4. Groźba ze strony pożyczkobiorcy jest zupełnie bezpodstawna i wydaje się, że nosi znamiona groźby bezprawnej gdyż bezpodstawnie straszy Pana postępowaniem karnym, w celu, zmuszenia Pana do odstąpienia od żądania zwrotu (części) pożyczki. Ma Pan bowiem prawo modyfikować swoje żądania w tym także w trakcie procesu sądowego o zapłatę pożyczki. Oczywiście pozostaje kwestia udowodnienia, że pożyczka została udzielona i pozostaje do zapłaty kwota której Pan żąda, ale do rozstrzygania o tym i ewentualnych sporów służy postępowanie cywilne które może Pan wygrać (sąd zasądzi zgodnie z Pana żądaniem) lub przegrać (sąd oddali Pana powództwo).

  I tak też, może Pan zlecić dochodzenie zwrotu pożyczki firmie windykacyjnej, kancelarii prawnej (radcy prawnemu, adwokatowi) albo samodzielnie złożyć pozew o zapłatę aby uzyskać tytuł wykonawczy na podstawie którego komornik będzie prowadził egzekucję pożyczki od dłużnika. W Pana sytuacji, w związku z pismem od pożyczkobiorcy, można by to pismo od dłużnika załączyć do pozwu i odnieść się do tego zarzutu, w pozwie. Czyli wskazać, dlaczego ponownie zażądał Pan w ramach zwrotu pożyczki kwoty 10 tysięcy złotych a nie 8000 zł. Być może gdy pożyczkobiorca otrzyma z sądu odpis pozwu w którym Pan sam przytacza jego pismo i odnosi się do niego, to zrezygnuje z wnoszenia wiadomego zarzutu iż rzekomo zawyżył Pan pozostająca do zwrotu kwotę pożyczki. Może jednak wnieść sprzeciw i wówczas sąd wyznaczy rozprawę na której obie strony będą mogły przedstawić swoje racje, zostać przesłuchanymi, ewentualnie powołać świadków.

  admin

  27 maj 21 o 19:47

 5. Jak się bardziej opłaca, ująć odsetki osobno czy skapitalizować te narosłe do dnia wniesienia pozwu?

  Ajomi

  29 wrz 21 o 15:38

 6. Kapitalizacja odsetek się opłaca w lokatach bankowych więc i tu pewnie też. 🙂 Proszę sprawdzić.

  admin

  30 wrz 21 o 03:27

Skomentuj