Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Odpowiedzialność solidarna spadkobierców

7 komentarzy

Pytanie: Moja ciocia przekazala mojej kuzynce (swojej wnuczce) mieszkanie jako darowizne 7 lat temu..
2 albo 3 lata temu podzyrowala komus kredyt . Ta osoba zmarla rok temu, wiec kredyt przeszedl na ciocie…. ciocia zmarla w tym roku i teraz wnuczka odrzucila spadek…. mieszkanie przewyzsza kwote dlugow i nie rozumiem jak dziala to polskie prawo…. jesli ciocia miala mieszkanie i zmarla zostawiajac dlugi …. Dlaczego to mieszkanie nie jest zabrane na poczet dlugow…. Czy mieszkajac w irlandii moge gdzies wyslac zapytanie i uzyskac odpowiedz…..na chwile obecna nie jestem w stanie ciagnac sie pociagami do ambasady w dublin z 3 dzieci w dobie covid…. czy tak skarga paulianska , tyczy sie mojej sprawy i czy moge ja wyslac z zagranicy ????

Przeczytaj też: Spadek, długi spadkowe – przedawnienie

Doprecyzowanie: Ta osoba ktora dostala darowine odrzucila spadek ” czyli dlugi “… teraz reszta rodziny musi to zrobic ….ja powinnam tez odrzucic .. osoba zmarla to moja ciotka…. osoba ktora otrzymala darowizne a pozniej odrzucila spadek “dlugi” to moja kuzynka. Wlasnie moje pytanie brzmi jakie bedzie najlatwiejsze rozwiazanie dla mnie w tej sytuacji . Czy jesli nie odrzuce spadku , poniewaz nic nigdy nie dostalam od cioci i automatycznie przypisany mi bedzie z dobrodziejstwem inwentarza..
Czy moge przez to miec jakies problemy

Odpowiedź: Skarga pauliańska nie ma tu zastosowania jak chodzi o Panią która miałaby ją wnieść, wnoszona bywa jest przez wierzyciela gdy okazuje się, że dłużnik nie ma już majątku z którego wierzyciel mógłby zostać zaspokojony i kierowana jest przeciwko osobie obdarowanej przez dłużnika aby z tego darowanego mienia można przeprowadzić egzekucję.

Przeczytaj też: Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika

Tak, jeżeli nie odrzuci Pani spadku to zostanie Pani przypisany z dobrodziejstwem inwentarza. Otrzyma Pani zatem w spadku mieszkanie (lub proporcjonalny udział w mieszkaniu jeśli jest Was spadkobierców więcej). Wtedy wierzyciel zmarłej spadkodawczyni czyli cioci będzie mógł skierować egzekucję długu (kredytu) przeciwko Pani, do wysokości otrzymanego przez Panią spadku. Uwaga: wierzyciel w takiej sytuacji nie musi prowadzi egzekucji z tegoż mieszkania; zamiast tego może wystąpić o egzekucję z jakiegokolwiek innego składnika Pani majątku ale oczywiście tylko do wysokości wartości otrzymanego w spadku mieszkania/ części mieszkania. I tak też, komornik na jego wniosek może prowadzić egzekucję na przykład z Pani rachunku bankowego.

Przeczytaj też: Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a nieznane długi

Nasuwa się pytanie, o ile wartość spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest wyższa od kwoty długu zmarłej cioci; czy warto przyjmować spadek i mieć przeciwko sobie egzekucję komorniczą której jednak można uniknąć jeżeli spłaci Pani (spłacicie – wszyscy spadkobiercy którzy nie odrzuciliście spadku) dług cioci dobrowolnie. Możecie np. sprzedać mieszkanie i z kwoty uzyskanej ze sprzedaży dobrowolnie spłacić dług cioci.

Przeczytaj też: Spis inwentarza a prywatny wykaz inwentarza

Proszę jeszcze mieć na uwadze to, że zgodnie z art. 1034 KC (Kodeksu cywilnego) do momentu dokonania działu spadku, odpowiedzialność spadkobierców za dług spadkowy ma charakter solidarny czyli wierzyciel może sobie uznać, że tylko od jednego spadkobiercy np. od Pani wyegzekwuje cały dług (o ile nie przewyższy wartości spadku przypadłego Pani) po czym Pani będzie mieć roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych spadkobierców za których spłaciła Pani dług. Wraz z dokonaniem działu spadku ustaje solidarna odpowiedzialność czyli wierzyciel zmarłej może żądać od Pani spłaty tylko przypadającej na Panią części długu (też oczywiście do wysokości przyjętego przez Panią spadku).

Przeczytaj też: Ryzyko przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Mieszkanie ktore posiadala ciocia przepisala ona wniczce jako darowizne 7 lat temu .. pozniej ciocia nabyla dlugi i zmarla w tym roku. Wnuczka jest jedyna osoba ktora otrzymala wszystko od babci , lecz w chwili smierci jej odrzucila spadek bo wiedziala ze to dlugi … mieszkanie jako darowizna twierdzi ze jest jej, bo jej babcia a moja ciocia jej podarowala mieszkanie 7 lat temu

Przeczytaj też: Jak ustalić spadkobierców zmarłego dłużnika

A zatem miała jedno mieszkanie które darowała wnuczce 7 lat temu i w chwili śmieci nie posiadała już własnego mieszkania? Brak podstaw prawnych do tego aby domagać się aby teraz po śmierci ciotki tą darowiznę (mieszkanie) sprzed lat dla wnuczki przeznaczyć na spłatę powstałego później długu ciotki. Wnuczka ma rację.

Przeczytaj też: Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 września, 2021

Komentarze do 'Odpowiedzialność solidarna spadkobierców'

Subscribe to comments with RSS

  1. To jest sens w takiej jak opisana sytuacji dokonać odrzucenia spadku? Mam podobną sytuację i również przebywam za granicą.

    Joshua

    21 wrz 21 o 04:27

  2. W zasadzie, skoro nie ma żadnego spadku, to szkoda fatygi na procedurę odrzucenia, musiałaby jechać do konsulatu. Wątpię aby wierzyciel wszczynał egzekucję przeciwko spadkobiercom do wysokości wartości jakichś np. starych mebli po ciotce.

    admin

    21 wrz 21 o 05:09

  3. Kobieta jest na stałe zamieszkała w Irlandi, prawdopodobieństwo skierowania tam przeciw niej egzekucji z Polski jest znikome bardzo.

    Ksyś

    21 wrz 21 o 09:47

  4. Uzupełnić można o informację że relatywnie niewielu wierzycieli decyduje się na ściganie spadkobierców, procedura ich zniechęca.

    Kiwi

    27 wrz 21 o 09:06

  5. Zależy jak wysoki jest dług do odzyskania. Jeżeli z tysiąc złotych to zgoda, mało któremu wierzycielowi będzie się chciało brnąć przez procedurę. Jeżeli jednak jest to już z dziesięć tysięcy to co innego.

    Micha

    28 wrz 21 o 07:06

  6. Pytanie jeszcze czy dłużnik pozostawił po sobie majątek, najczęściej chyba nie. A spadek z urzędu przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza wobec czego od spadkobiercy też się nie odzyska.

    admin

    28 wrz 21 o 07:44

  7. W bardzo nielicznych przypadkach spadkodawca będący dłużnikiem ma majątek przewyższający długi a jeżeli prowadził działalność gospodarczą to jest prawie pewne że długi są większe od spadku.

    Mateusz

    1 paź 21 o 03:38

Skomentuj