Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odmowa restrukturyzacji kredytu

Brak komentarzy

Pytanie: Zwracam się do Państwa, celem zasięgnięcia informacji, czy jesteście mi wstanie pomóc. Mam z mężem problem ze spłatą kredytu konsumpcyjnego, zaciągniętego ok. 4 – lat wstecz. Do marca tego roku spłacaliśmy sumiennie. Ale nasza sytuacja finansowa bardzo się pogorszyła. W styczniu tego roku napisaliśmy wniosek do banku, w celu zrestrukturyzowania zaległej kwoty, aby mieć możliwość , na dogodniejszych zasadach ( zmniejszona o połowę rata ) spłacić kredyt sumiennie. Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z innymi bankami. Byliśmy klientami z tzw. najwyższej półki. Dlatego, nie czekając – złożyliśmy wniosek o w/w restrukturyzację. I zaczęły się problemy. Odpowiedź odmowna. Na to pismo czekaliśmy ok. miesiąca. Napisałam odwołanie. Żadnej odpowiedzi. Napisaliśmy następny wniosek. Bank zaczął nas lekceważyć. Nie zapłaciliśmy jednej raty, czekając na odpowiedź banku. Minął już miesiąc. Cisza. Od niedawna, dzwonią do mojego męża, namawiają na podobny kredyt, tylko pod hipotekę. Ale po przeliczeniu – wychodzi drożej. Pani, która dzwoniła do mojego męża, na siłę, krzycząc – próbowała zmusić do przesłania wniosku. Była bardzo nieuprzejma. Padły słowa – jak brać to lekko, jak spłacić – to problem. A my przecież bardzo chcemy, tylko prosimy, aby nam to ułatwili. Poczytałam o tym banku na forum – oniemiałam. Kilka osób jest w podobnej sytuacji. Opisali swój problem. Dostali do podpisania – umowy in blanco.

Problem opisałam w skrócie, aby go naświetlić . Nie wiem już do kogo się zwrócić. Byliśmy w wielu bankach. Wszędzie nam odmówiono – niezdolność kredytowa. A pani z banku, przez telefon powiedziała, że może nas zmusić do kredytu pod hipotekę. Bardzo proszę , jeśli to możliwe – o przesłanie jakiejś informacji – jak możemy postąpić, żeby wybrnąć z tej przykrej dla nas sytuacji. I czy to w ogóle jest możliwe. Ten bank – to …. Czy naprawdę nie mamy żadnych praw? Ten bank ma taki slogan – …. Czy tylko wybrani są ludźmi?

Odpowiedź: Niestety, bank nie ma obowiązku przychylić się do wniosku kredytobiorcy o restrukturyzację kredytu. Kredyty konsolidacyjne pod hipotekę są często stosowanym rozwiązaniem i generalnie są droższe od kredytów konsolidowanych, muszą być droższe gdyż w przeciwnym wypadku banki nie chciałyby takich kredytów udzielać, spłacając poprzednie zobowiązania kredytobiorcy w ramach konsolidacji. Jeżeli banki odmawiają Państwu kredytów konsolidacyjnych to warto zastanowić się czy proponowany kredyt pod hipotekę jest rzeczywiście złym rozwiązaniem. Alternatywa jest chyba tylko jedna – wypowiedzenie kredytu przez bank i wszczęcie procedury windykacyjnej, egzekucyjnej. To niestety standard.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

10 lipca, 2020

kategoria kredyty

Skomentuj