Obniżenie sumy hipoteki
Pytanie: Taka teoretyczna sytuacja. Powiedzmy, że mam pożyczkę zabezpieczoną hipoteką na 80 tys. zł a do spłaty pożyczki pozostaje jakieś 50 tys. zł. Czy mogę w takiej sytuacji żądać od banku obniżenia kwoty hipoteki? Przy niższej widocznej w księdze wieczystej sumie hipoteki moja zdolność kredytowa będzie wyższa i dlatego zmniejszenie sumy hipoteki ma sens.
Przeczytaj też: Zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości osoby trzeciej
Odpowiedź: Może Pan złożyć do banku (i w ogóle do wierzyciela hipotecznego) wniosek o obniżenie sumy hipoteki, wierzyciel może ale nie musi się na to zgodzić. Jeżeli zgodzi się, to w drodze umowy obniżycie kwotę hipoteki. Jeżeli nie zgodzi się, to może Pan domagać się tego sądownie ale nie wiem, czy sąd przychyli się do żądania w w tym przypadku.
Przeczytaj też: Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką
Zgodnie z art. 68 ust. 2 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Nasuwa się tu jednak pytanie, co dokładnie – wymiernie oznacza “nadmierne”. otóż pojęcie nadmiernego zabezpieczenia hipotecznego nie zostało nigdzie zdefiniowane. Zostało zdefiniowane jedynie w odniesieniu do hipoteki przymusowej i zgodnie z art. 1101 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece suma hipoteki przymusowej nie może przewyższać więcej niż o połowę zabezpieczonej wierzytelności wraz z roszczeniami o świadczenia uboczne określonymi w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki na dzień złożenia wniosku o wpis hipoteki.
Przeczytaj też: Wierzytelność hipoteczna a przedawnienie
Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 1 marca 2016 r., sygn. akt I ACa 938/15 uznał, że nadzabezpieczenie powstaje wtedy, gdy wartość zabezpieczenia przekracza rażąco wysokość zabezpieczanych roszczeń, przy czym chodzi tu o stan istniejący między ustanowieniem zabezpieczenia a jego realizacją. W ocenie Sądu należy przyjąć, że przekroczenie nadmierne musi przedstawiać taką wartość ekonomiczną, która z jednej strony wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej właściciela nieruchomości obciążonej, z drugiej zaś nie należy się wierzycielowi w razie realizacji zabezpieczenia z braku podstawy prawnej.
Przeczytaj też: Cesja wierzytelności a hipoteka
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Hipoteka na 80 000 przy kwocie całkowitej długu z odsetkami i kosztami nie jest wygórowana i sąd jej nie obniży raczej. Moim zdaniem przy ocenie powinno się też brać pod uwagę (może się bierze – nie wiem) to czy jest opóźnienie w spłacie należności.
ipo
26 lut 21 o 16:47
Zgoda, bo jeżeli jest opóźnienie to na 90% będzie coraz większe opóźnienie i koszty będą narastać szybko.
Reni
28 lut 21 o 19:54
To powinno być uregulowane umową kredytową albo w jakiejś ustawie, choćby i w prawie bankowym z uwzględnieniem opóźnienia w spłacie lub braku opóźnienia.
Neron
22 maj 21 o 16:04
Jeżeli jest opóźnienie to po co żądać obniżenia sumy hipoteki gdy przecież w takiej sytuacji żaden drugi bank kredytu nie udzieli skoro jest opóźnienie w spłacie.
Yeti
22 cze 21 o 11:40
Są też pozabankowe pożyczki pod hipotekę które można otrzymać mając zaległości w spłacaniu innych kredytów.
admin
22 cze 21 o 11:46
A ile mieszkań i domów Polacy potracili na rzecz takich firm pożyczkowych. Istna plaga.
Jerzy
14 lip 21 o 12:04
Przecież wiedzą co robią zaciągając pożyczkę pod hipotekę. Trzeba było nie brać pożyczki.
admin
14 lip 21 o 13:27
Otóż to właśnie. jednak i bez hipoteki można stracić mieszkanie, komornik na wniosek wierzyciele poprowadzi egzekucję z nieruchomości i bez ustanowionej hipoteki.
Pan Kierownik
13 wrz 21 o 18:40
Jak ktoś myśli, że po obniżeniu hipoteki otrzyma na tą samą nieruchomość nowy kredyt to się bardzo myli, nie otrzyma a w każdym bądź razie na pewno nie w banku.
wichura
22 gru 21 o 16:15
A wniosek o zmianę wartości hipoteki podlega opłacie w wysokości 150 złotych.
Anonim
12 gru 24 o 16:25