Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Obniżenie sumy hipoteki

9 komentarzy

Pytanie: Taka teoretyczna sytuacja. Powiedzmy, że mam pożyczkę zabezpieczoną hipoteką na 80 tys. zł a do spłaty pożyczki pozostaje jakieś 50 tys. zł. Czy mogę w takiej sytuacji żądać od banku obniżenia kwoty hipoteki? Przy niższej widocznej w księdze wieczystej sumie hipoteki moja zdolność kredytowa będzie wyższa i dlatego zmniejszenie sumy hipoteki ma sens.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości osoby trzeciej

Odpowiedź: Może Pan złożyć do banku (i w ogóle do wierzyciela hipotecznego) wniosek o obniżenie sumy hipoteki, wierzyciel może ale nie musi się na to zgodzić. Jeżeli zgodzi się, to w drodze umowy obniżycie kwotę hipoteki. Jeżeli nie zgodzi się, to może Pan domagać się tego sądownie ale nie wiem, czy sąd przychyli się do żądania w w tym przypadku.

Przeczytaj też: Wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

Zgodnie z art. 68 ust. 2 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece jeżeli zabezpieczenie hipoteczne jest nadmierne, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipoteki. Nasuwa się tu jednak pytanie, co dokładnie – wymiernie oznacza “nadmierne”. otóż pojęcie nadmiernego zabezpieczenia hipotecznego nie zostało nigdzie zdefiniowane. Zostało zdefiniowane jedynie w odniesieniu do hipoteki przymusowej i zgodnie z art. 1101 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece suma hipoteki przymusowej nie może przewyższać więcej niż o połowę zabezpieczonej wierzytelności wraz z roszczeniami o świadczenia uboczne określonymi w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki na dzień złożenia wniosku o wpis hipoteki.

Przeczytaj też: Wierzytelność hipoteczna a przedawnienie

Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 1 marca 2016 r., sygn. akt I ACa 938/15 uznał, że nadzabezpieczenie powstaje wtedy, gdy wartość zabezpieczenia przekracza rażąco wysokość zabezpieczanych roszczeń, przy czym chodzi tu o stan istniejący między ustanowieniem zabezpieczenia a jego realizacją. W ocenie Sądu należy przyjąć, że przekroczenie nadmierne musi przedstawiać taką wartość ekonomiczną, która z jednej strony wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej właściciela nieruchomości obciążonej, z drugiej zaś nie należy się wierzycielowi w razie realizacji zabezpieczenia z braku podstawy prawnej.

Przeczytaj też: Cesja wierzytelności a hipoteka

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Obniżenie sumy hipoteki'

Subscribe to comments with RSS

 1. Hipoteka na 80 000 przy kwocie całkowitej długu z odsetkami i kosztami nie jest wygórowana i sąd jej nie obniży raczej. Moim zdaniem przy ocenie powinno się też brać pod uwagę (może się bierze – nie wiem) to czy jest opóźnienie w spłacie należności.

  ipo

  26 lut 21 o 16:47

 2. Zgoda, bo jeżeli jest opóźnienie to na 90% będzie coraz większe opóźnienie i koszty będą narastać szybko.

  Reni

  28 lut 21 o 19:54

 3. To powinno być uregulowane umową kredytową albo w jakiejś ustawie, choćby i w prawie bankowym z uwzględnieniem opóźnienia w spłacie lub braku opóźnienia.

  Neron

  22 maj 21 o 16:04

 4. Jeżeli jest opóźnienie to po co żądać obniżenia sumy hipoteki gdy przecież w takiej sytuacji żaden drugi bank kredytu nie udzieli skoro jest opóźnienie w spłacie.

  Yeti

  22 cze 21 o 11:40

 5. Są też pozabankowe pożyczki pod hipotekę które można otrzymać mając zaległości w spłacaniu innych kredytów.

  admin

  22 cze 21 o 11:46

 6. A ile mieszkań i domów Polacy potracili na rzecz takich firm pożyczkowych. Istna plaga.

  Jerzy

  14 lip 21 o 12:04

 7. Przecież wiedzą co robią zaciągając pożyczkę pod hipotekę. Trzeba było nie brać pożyczki.

  admin

  14 lip 21 o 13:27

 8. Otóż to właśnie. jednak i bez hipoteki można stracić mieszkanie, komornik na wniosek wierzyciele poprowadzi egzekucję z nieruchomości i bez ustanowionej hipoteki.

  Pan Kierownik

  13 wrz 21 o 18:40

 9. Jak ktoś myśli, że po obniżeniu hipoteki otrzyma na tą samą nieruchomość nowy kredyt to się bardzo myli, nie otrzyma a w każdym bądź razie na pewno nie w banku.

  wichura

  22 gru 21 o 16:15

Skomentuj