Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Niezwrócona zaliczka to nie zawsze wyłudzenie

2 komentarze

Pytanie: Proszę o radę. W czasie ostatniej powodzi i intensywnej ulewy, zaczął przeciekać mi dach. Znalazłam dekarza- osobę prywatną, nie prowadzi firmy. Spisaliśmy umowę. Wpłaciłam zaliczkę. Tuż potem zorientowałam się, że ta osoba ma problemy z prawem Wystraszyłam się. Zadzwoniłam do tego pana i grzecznie poprosiłam o zwrot zaliczki. Wyjaśniłam, że aby otrzymać zwrot od ubezpieczyciela – muszę dostać fakturę od firmy, która ma z nim (ubezpieczycielem) podpisaną umowę. Pan w stanowczych słowach (łagodnie mówiąc) odmówił zwrotu. Prosiłam, przekonywałam. W końcu napisałam do niego, że jeśli nie odda, pójdę na policję Z powodu braku reakcji, złożyłam zawiadomienie. Poinformowałam o tym tego pana, proponując, że jeśli odda mi moje pieniądze w ciągu 7 dni, wycofam zeznanie.

Czy mam szansę na odzyskanie pieniędzy? Zaznaczam, że pan nie zdążył poczynić jakichkolwiek kosztów. Wycofałam się z umowy w ciągu 3 godzin (w niedzielę). Mam screeny rozmów.

Pluję sobie w brodę za moją naiwność. Pan był czarujący , przekonywał mnie, że pracę wykona szybko. Dałam się nabrać.

Czy mam jakieś szanse? Co jeśli policja odmówi wszczęcia postępowania? Umorzy sprawę? Proszę o jakąś radę, pocieszenie. Jest mi po prostu bardzo ciężko. Jestem załamana. Jestem samotną mamą- mam studiującego syna . Utracona suma jest dla mnie duża.

Wyłudzenie: trzeba udowodnić z góry powzięty zamiar

Odpowiedź: W tej sprawie jest dość prawdopodobne, że organy ścigania stwierdzą brak znamion wyłudzenia i postępowanie umorzą a nawet odmówią wszczęcia. Chodzi o to, że to Pani odstępuje od umowy a on może twierdzić, że miał zamiar usługę wykonać a zaliczki nie zwraca ponieważ np. już ją wydal i nie aktualnie środków aby zwrócić. I w takiej sytuacji organy ścigania uznają, że może Pani dochodzić zwrotu zaliczki w postępowaniu cywilnym (a nie karnym).

Przestępstwo oszustwa mogłoby mieć miejsce jedynie wtedy, gdy wykonawca od początku nie miał zamiaru wykonać umowy i celowo wprowadził w błąd zamawiającego aby bezprawnie zatrzymać pieniądze. Jednak udowodnienie takiego zamiaru jest trudne a samo niezwrócenie zaliczki nie jest wystarczające do uznania czynu za oszustwo.

Do sądu i do komornika

I faktycznie, może Pani wnieść pozew o zapłatę i po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia sądowego wystąpić do komornika z wnioskiem o egzekucję. Tu jednak nasuwa się pytanie, czy ten człowiek posiada jakieś oficjalne dochody / majątek z którego komornik mógłby dokonać skutecznej egzekucji.

Nie przesądzam o tym, że organy ścigania umorzą postępowanie ale jest to prawdopodobne, że tak się stanie w tej sprawie.

Wpis zaktualizowano dnia 11 maja 2025 r.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

27 września, 2024

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Niezwrócona zaliczka to nie zawsze wyłudzenie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli nawet jest to oczywiste wyłudzenie (w innej sytuacji tj. kiedy zleceniobiorca odstępuje od umowy), to najczęściej według prokuratora też nie jest to wyłudzenie.

    Gross

    27 wrz 24 o 15:55

  2. Większa “szansa na wyłudzenie’ jeżeli zawiadomienie wniesie jakiś miejscowy adwokat 🙂

    Dawidow

    9 paź 24 o 19:13

Skomentuj