Bezpłatna pomoc prawna

pomagamy od 2010 roku

Niestawiennictwo świadka na rozprawie cywilnej

Pytanie: Jestem wezwany w charakterze świadka do cywilnej rozprawy o zapłatę, stawiennictwo obowiązkowe. Zgodziłem się dla powoda skłamać a teraz nie chcę tego zrobić nie tyle z obawy o konsekwencje, bo nikt tego nie jest w stanie sprawdzić ale pojawiły się opory moralne. Nie chcę skłamać, że widziałem coś co nie miało miejsca. Pomyślałem sobie, że po prostu nie stawie się, co mi grozi za niestawiennictwo?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 274 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę, po czym wezwie go powtórnie, a w razie ponownego niestawiennictwa skaże go na ponowną grzywnę i może zarządzić jego przymusowe sprowadzenie. Sąd z pewnością nie odpuści po bezskutecznych karach grzywny i w końcu zostanie Pan doprowadzony siłą – przez policję. W skrajnych przypadkach, gdy świadek uporczywie uchyla się od stawiennictwa lub odmawia złożenia zeznań bez uzasadnionej przyczyny, sąd może zastosować areszt do 7 lub 30 dni, w zależności od sytuacji. Proponuję więc stawić się dobrowolnie i zeznać, jak było, a raczej, że nie było w rzeczywistości.

Świadek ma obowiązek niezwłocznie poinformować sąd o przyczynie niemożności stawienia się na rozprawie i przedstawić odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenie lekarskie lub inny dowód losowego wypadku. Usprawiedliwienie musi nastąpić w wyznaczonym terminie – do tygodnia od doręczenia postanowienia o grzywnie lub na najbliższym posiedzeniu, na które świadek zostanie wezwany; usprawiedliwienie skutkuje zwolnieniem z sankcji.

Zaktualizowano dnia 25 sierpnia 2025 r.

6 marca, 2021

kategoria inne

tag ,

Komentarze do 'Niestawiennictwo świadka na rozprawie cywilnej'

Subscribe to comments with RSS

  1. Może też uchylić się, odmówić złożenia zeznań.

    Anonim

    6 mar 21 o 12:32

  2. Jeżeli nie ma do tego podstaw, to nie może, bo też mu sad grzywnę wlepi a jak nie poskutkuje to nawet zaaresztuje.

    admin

    6 mar 21 o 15:33

Skomentuj