Nieodebranie nakazu zapłaty przez pozwanego
Pytanie: Czy dalej jest tak, że jeżeli będąc pozwanym nie odbiorę nakazu zapłaty od listonosza i po awizach też nie, to zwróceniu przesyłki przez pocztę są stwierdzi prawomocność nakazu?
Przeczytaj też: Doręczanie pism przez komornika – gorzej niż było?
Odpowiedź: Nie, już nie funkcjonuje ta tzw. fikcja doręczenia. Wprowadzono natomiast art. 1391 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) zobowiązujący w takiej sytuacji powoda do doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika. Sędzia przewodniczący zawiadamia powoda o niepodjęciu przesyłki przez pozwanego, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązuje do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.
Przeczytaj też: Kto może odebrać pismo z sądu?
Powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Jeżeli żadna z powyższych opcji nie zostanie w wyżej określonym terminie przez pozwanego zrealizowana, sąd może zawiesić postępowanie.
Przeczytaj też: Nakaz zapłaty wysłany na zły adres i komornik
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
“sąd może zawiesić postępowanie” a więc nie musi zawiesić?
diem
1 sie 22 o 17:18
Tak, może zwiesić ale nie musi, jest to fakultatywne zawieszenie postępowania z urzędu (art. 177 kpc).
admin
1 sie 22 o 17:24
Miało być lepiej a jest gorzej dla powoda, pozwany z premedytacją nie odbierze nakazu i odsunie w czasie uprawomocnienie a co za tym idzie, egzekucję komorniczą, wszczęcie.
Anonim
3 sie 22 o 07:40
Kiepski to pomysł na opóźnienie sprawy. Jeżeli adres zostanie potwierdzony, to nakaz się uprawomocni. Lepiej odebrać nakaz i wnieść sprzeciw w tenże sposób opóźniając wielokrotnie dłużej wydanie prawomocnego orzeczenia.
admin
3 sie 22 o 07:49