Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nieodbieranie pism od komornika

6 komentarzy

W kwestii nieodbierania pism od komornika, oto dwa fragmenty maila od jednej pani:

Obecnie pracuje na pół etatu w salonie fryzjerskim i jak wiadomo borykam się z długami gdzieś od 2008-2010. Wygląda to tak, ze pewnie cześć umorzyli raczej nie odbieram korespondencji bo się boje 😉. (…) Wiem, ze nie ma możliwości sprawdzić co się przedawniło ale jak to można jakoś ugryź żeby się dowiedzieć co i ile?

Przeczytaj też: Doręczanie pism przez komornika – gorzej niż było?

Nieodbieranie korespondencji nic nie pomoże (zwrócona po dwukrotnym awizowaniu przesyłka traktowana jest prawnie jako doręczona) a czasem może zaszkodzić. Można skontaktować się z komornikiem i zapytać ale nie wiadomo, czy tylko ten jeden komornik prowadził / prowadzi egzekucje. I także dlatego warto odbierać korespondencję.

Jednak nie tylko dlatego. Nieodbierając pism od komornika mamy mniejsza kontrolę nad przebiegiem postępowania egzekucyjnego, zaskarżenia czynności egzekucyjnych komornika.

Przeczytaj też: Egzekucja i dłużnik zamieszkujący pod adresem innym niż adres zameldowania

Nieodebranie pisma od komornika może też skutkować nałożeniem grzywny, chociaż nie bezpośrednio z powodu niepodjęcia przesyłki. Chodzi o to, że nieodebrane pismo mogło zawierać zobowiązanie do złożenia wykazu majątku pod rygorem ukarania grzywną. Skoro jak wskazałem wcześniej, nieodebrane pismo traktowane jest jako doręczone, to komornik powinien formalnie uznać, że dłużnik pomimo doręczonego mu wezwania nie złożył wykazu majątku.

Przeczytaj też: Komornik a zmiana miejsca zamieszkania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lutego, 2023

Komentarze do 'Nieodbieranie pism od komornika'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie ma się czego bać, komornik nawet nie ma prawa wezwać dłużnika do stawienia się w kancelarii komorniczej. A zajęć dokonuje nieważne czy dłużnik odbierze pismo.

  deus

  2 lut 23 o 22:06

 2. Tak naprawdę jak dłużnik nie ma zamiaru spłacać, albo nie jest w stanie to odbieranie korespondencji nic mu nie daje. Ot dowie się o zajęciach i nic więcej, zbędna makulatura.

  Z komornikiem nie ma co rozmawiać, bo i tak wierzyciel o wszystkim decyduje, a jeśli dług jest nie do spłacenia to tym bardziej olać jednego i drugiego.

  Joanna

  3 lut 23 o 11:11

 3. Warto odbierać aby dowiedzieć się, czy już umorzył bezskuteczną egzekucję a co za tym idzie, czy można zacząć zarabiać legalnie.

  Niker

  3 lut 23 o 14:41

 4. Zanim umorzy to musi uzyskać wykaz majątku lub nakazać przymusowe doprowadzenie lub nałożyć grzywnę, która ewentualnie może zostać zamieniona na areszt – dłużnik dowie się zatem o każdej czynności bez odbierania pism

  Anonim

  3 lut 23 o 16:44

 5. Grzywną może ukarać ale nie musi. Kiedyś w mojej sprawie komornik wysłała zajęcie wynagrodzenia dłużnika a pracodawca nieodebrał przesyłki. Powinna nałożyć grzywnę na pracodawcę ale tego nie zrobiła i w umorzeniu albo wysłuchaniu przed umorzeniem po prostu napisała, że pracodawca niepodjął przesyłki…

  admin

  3 lut 23 o 17:18

 6. Komornik jako praktyk wie, że grzywną najczęściej nic nie uzyska a tylko robotę z tym ma niepotrzebną.

  Radek

  7 lut 23 o 15:56

Skomentuj