Niecelowe wszczęcie postępowania egzekucyjnego
Pytanie: W zeszłym tygodniu komornik zajął mi konto bankowe. Zajęcie jest na kwotę ponad dwa razy wyższą od tej którą rzeczywiście jestem winien wierzycielowi. Gdy sprawa była w sądzie, to spłaciłem część ale to nie zostało uwzględnione w nakazie zapłaty. Dopiero dwa dni po zajęciu konta dostałem od komornika informację o wszczęciu egzekucji. Zatelefonowałem do kancelarii komorniczej w celu zażądania zmniejszenia zajęcia. Komornika nie było tylko jakaś pinda która niegrzecznie oznajmiła mi, żebym szedł z tym do sądu, bo to nie jest sprawa komornika, że komornik otrzymuje wniosek egzekucyjny i działa według wniosku wierzyciela czy tak jakoś. Nie trzyma się to kupy moim zdaniem, dlatego proszę Pana o pomoc, jak to rzeczywiście wygląda prawnie?
Przeczytaj też: Koszty niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego
Odpowiedź: Rzeczywiście, żądanie od komornika zaprzestania / ograniczenia egzekucji nic nie da. Zgodnie bowiem z art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie jest uprawniony do badania zasadności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Co prawda z kolei w art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego jest napisane, że komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił ale jest też napisane w tym art. że na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu. Innymi słowy, jeżeli wierzyciel podtrzyma wniosek o egzekucję całej sumy z wyroku, to komornik dalej będzie egzekucję tej sumy prowadził i dłużnik może żądać ograniczenia egzekucji tylko w powództwie przeciwegzekucyjnym.
Przeczytaj też: Czy powództwo przeciwegzekucyjne wstrzymuje egzekucję?
Wydaje się jednak, że w Pańskiej sprawie powództwo przeciwegzekucyjne nic Panu nie da. Pan powinien po otrzymaniu nakazu zapłaty wnieść sprzeciw w terminie 14 dni i zarzucić, że część kwoty została przez Pana spłacona w toku postępowania sądowego. Termin ten bezskutecznie upłynął – nie wniósł Pan sprzeciwu i nakaz zapłaty stał się prawomocny. Konkludując, komornik zgodnie z prawem ściągnie od Pana dla wierzyciela także i tę kwotę, którą już Pan wierzycielowi zapłacił i jeszcze opłatę stosunkową dla komornika od tej kwoty. Może Pan co najwyżej odwołać się do sumienia wierzyciela ale proszę liczyć się z tym, że tylko wyśmieje Pana.
Przeczytaj też: Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Tak samo jest w przypadku całkowicie nienależnego, wymyślonego roszczenia na przykład faktury wystawionej “losowo”. Brak sprzeciwu i taka fikcja zostanie prawomocnie zasądzona. Prawomocnie a wiec bez możliwości wzruszenia tego.
Hanas
23 cze 21 o 07:11
“Pinda” w kancelarii komorniczej ma rację, to nie jest sprawa komornika, otrzymał tytuł i musi egzekwować nawet gdyby po ludzku nie chciał.
giga
26 paź 21 o 14:47