Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nakaz zapłaty wysłany na zły adres i komornik

6 komentarzy

Nierzadko ludzie dowiadują się o wszczęciu przeciwko nim komorniczego postępowania egzekucyjnego w sytuacji gdy wcześniej nie otrzymali z sądu nakazu zapłaty gdyż ten został wysłany na zły adres czyli albo nieaktualny już albo taki pod którym pozwany nigdy nie mieszkał. W takiej sytuacji poczta powinna zwrócić sądową przesyłkę z adnotacją „wyprowadził się” albo „adresat nieznany” ale jak widać, czasem tak się nie dzieje.

Przeczytaj też: Doręczanie pism przez komornika – gorzej niż było?

Dzieje się natomiast tak, że dwukrotnie awizowana przesyłka sądowa zostaje przez pocztę odesłana z powrotem do sądu i otrzymuje zgodnie z prawem, status doręczonej co skutkuje nadaniem nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności po czym, no właśnie, taki nakaz zapłaty jest przez powoda do komornika w celu egzekucji. Poniżej jeden z takich życiowych przypadków i porada, co pozwany powinien w takiej sytuacji zrobić, żeby temat, mówiąc potocznie – „odkręcić”.

Przeczytaj też: Znajdź do e-sądu bogatszego “bliźniaka” w CEIDG, nawet w innym mieście!

Dzisiaj dostałem informację, że bank w którym córka ma lokatę zajmie jej konto na wniosek komornika ( ponad 6 tysięcy złotych).
Wielkie zaskoczenie ale jeszcze większe okazało się po telefonie do komornika. Komornik jak i sąd elektroniczny w Lublinie wysyłali powiadomienia na adres pod którym córka nie mieszkała.
Komornik oczywiście w momencie wysłania informacji o zajęciu konta znał już adres córki ale żadnej informacji już nie wysyłał.
Jeżeli Pan może pomóc to proszę o nią. Córka nie pracuje, sama wychowuje dziecko a lokata w banku to nasz prezent dla niej.
Bank wstrzymał wykonanie zajęcia ale nie może robić tego wiecznie.

Przeczytaj też: Jak zaskarżyć prawomocny nakaz zapłaty

Należy zawnioskować do komornika o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na podstawie Art. 8203 Kodeksu postępowania cywilnego który stanowi, że komornik zawiesza na wniosek dłużnika postępowanie jeżeli dłużnik przedstawi zaświadczenie z którego wynika, że nakaz zapłaty został doręczony na inny adres aniżeli miejsce zamieszkania dłużnika ustalone w postępowaniu egzekucyjnym.

Przeczytaj też: Nieodebranie nakazu zapłaty przez pozwanego

A do sądu który wydał nakaz zapłaty, należy w ciągu 7 dni od dnia dowiedzenia się o tym, na podstawie Art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty i doręczenie pozwu, chyba że dłużnik z góry wie, co chce w sprzeciwie zaskarżyć, to wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi sprzeciw.

Środki na lokacie pozostaną jednak zajęte mimo uwzględnienia przez komornika wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego: https://pamietnikwindykatora.pl/zawieszenie-postepowania-egzekucyjnego-a-zajecia-dokonane-wczesniej/. Dopiero na podstawie wyroku oddalającego powództwo można domagać się ich zwolnienia.

Przeczytaj też: Utrata mocy nakazu zapłaty po wszczęciu egzekucji a koszty komornicze

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

29 października, 2020

Komentarze do 'Nakaz zapłaty wysłany na zły adres i komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jeżeli jest się dłużnikiem to o co chodzi? Co z tego że nakaz na zły adres wysłano? Po co przeciągać sprawę, odsetki narosłą a nieuniknione i tak nastąpi.

  Jarot

  12 kw. 21 o 06:22

 2. bo każdy ma prawo do obrony i od stwierdzenia tego czy dług jest czy nie ma, jest sąd a wyroki sądów w Polsce są niezbadane 🙂 nieraz sprawie z pozoru oczywistego długu sąd oddalił powództwo.

  Bartek

  22 maj 21 o 05:16

 3. Mam dług, który odkupił Kaczmarski Inkaso.
  Płaciłam tyle ile mogłam. Starałam się z nimi nie rozmawiać, żeby nie wymuszali na mnie kwot, których nie byłam w stanie płacić.
  Postanowili skierować sprawę do sądu o nakaz zapłaty, kwoty która z długi mi została. Tj. 3500 zł z 25 tys. Plus odsetki 6303 zł i karne odsetki 1189zl , straszą mnie kosztami sądowymi 3500 i kosztami komornika 3500 zł.
  Okazalo się, ze sąd wydał nakazał zapłaty ale w aktach jest stary adres i nie otrzymałam go. W sądzie jest, ze doręczony nieskutecznie.
  Dzwoniłam do sądu.
  Pani powiedziałam ze mam napisać wiadomość do sędziego o przesłanie ponownie na aktualny adres . Nie wiem co mam robić?
  Czy wpłacić kapitał i ubiegać się o umorzenie odsetek. Jeśli tak go gdzie ubiegać się- do ing czy do Kaczmarski inkaso. Co. Nakazem zapłaty?
  Proszę o pomoc.

  Brygida

  21 wrz 23 o 14:02

 4. Dopóki nakaz zapłaty nie zostanie Pani doręczony, to nie uprawomocni się a zatem i egzekucja komornicza nie zostanie wszczęta. Jeśli chce Pani zyskać na czasie, to nie podawać aktualnego adresu, niech sobie sami ustalają. Jeżeli Kaczmarski odkupił dług to należy negocjować z nim a nie z ING. Nie mam pojęcia, czy zgodzi się na umorzenie odsetek.

  admin

  21 wrz 23 o 14:32

 5. Dziękuje za szybka odpowiedz.
  Dzwoniłam do sądu. Przekazano mi w biurze interesanta, żebym napisała pismo do sędziego właśnie z nowym adresem.
  Później odebrała nakaz i w ciągu 7 dni odwoływała się.
  W poniedziałek spłacę cały kapitał.
  Tylko zastanawiam się w jaki sposób mam wnioskować o umorzenie odsetek?
  Czy w firmie pisma wysłanego za pośrednictwem poczty do Kaczmarski czy droga elektroniczna?
  I co zrobić z tym nakazem skoro dług bez odsetek będzie już spłacony?
  Pozdrawiam

  Brygida

  21 wrz 23 o 15:25

 6. Drogą elektroniczną można. Po pro0stu wnosi Pani o umorzenie odsetek ze względu na trudną sytuację finansową ale ja wątpię w to że umorzą. Sugeruję napisać do nich wniosek o zawarcie ugody takiej, że spłaci Pani kapitał pod warunkiem, że umorzą odsetki. I spłacić dopiero po zawarciu takiej ugody, na papierze.

  Nakaz zapłaty po spłacie kapitału może być przedmiotem egzekucji co do odsetek, po prostu.

  admin

  22 wrz 23 o 10:44

Skomentuj