Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nakaz zapłaty wysłany na nieaktualny adres spółki z o.o.

7 komentarzy

Pytanie: Nakaz zapłaty sąd wysłał na stary znaczy się nieaktualny adres siedziby firmy – spółki z o.o. Nie został on odebrany w terminie – bo nic o tym nie wiedziałem. Poczta przekierowuje listy na nowy adres, ale nie dotyczy to przesyłek administracyjnych ( w tym sądu!!!). Dodam, że w momencie wpływu pozwu do sądu – w KRS widniał już nowy adres firmy, wobec tego czy sąd nie powinien nakaz wysłać na nowy adres? Co teraz ma robić? Nawet nie wiem kto złożył ten pozew? Czy jak komornik zajmie konto firmowe(w związku z tym nieodebranym pozwem) to mogę się jakoś odwoływać, bo nawet nie miałem szansy złożyć sprzeciwu?

Odpowiedź: To powód powinien w pozwie wskazać aktualny adres za który uznaje się ten który figuruje w KRS.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić sąd rejestrowy spółki?

W zaistniałej sytuacji stosuje się art. 1391 kpc (kodeksu postępowania cywilnego) czyli jeżeli przesyłka po dwukrotnym awizowaniu została odesłana do sądu, przewodniczący zawiadamia o tym powoda zobowiązując do wskazania aktualnego adresu siedziby. Powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania wskazuje sądowi aktualny adres pozwanego czyli ten widniejący w KRS i sąd ponownie wysyła nakaz zapłaty na wskazany przez powoda adres.

Przeczytaj też: Doręczanie pism przez komornika – gorzej niż było?

Gdyby jednak powyższa procedura nie została dopełniona i komornik wszcząłby egzekucję, to oczywiście można żądać przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty z uwagi na to, że nakaz zapłaty sąd wysłał na nieaktualny adres spółki. A jeszcze wcześniej można na tej podstawie zażądać od komornika zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Przeczytaj też: Nakaz zapłaty wysłany na zły adres i komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 maja, 2023

Komentarze do 'Nakaz zapłaty wysłany na nieaktualny adres spółki z o.o.'

Subscribe to comments with RSS

 1. Sąd powinien z urzędu sprawdzić, czy adres siedziby spółki wskazany w pozwie jest adresem aktualnie wskazanym w KRS i ewentualnie wysłać pozew na tenże adres. Od razu albo po otrzymaniu awizowanego zwrotu przesyłki.

  maciek

  7 maj 23 o 20:00

 2. Jeśli wierzyciel celowo wysłał pozew na stary adres dłużnika i cała procedura doręczenia pozwu na nowy adres przeciąga się w czasie to można jakoś “umniejszyć” odsetki liczone od kwoty głównej które lecą w czasie tego wadliwego doręczenia?

  sowa

  10 maj 23 o 23:24

 3. Nie można ponieważ odsetki za opóźnienie należne są wierzycielowi niezależnie od tego czy roszczenie jest zasądzone czy nie jest i oprocentowanie nie zmienia się (a przynajmniej nie wzrasta) po zasądzeniu.

  admin

  11 maj 23 o 07:29

 4. Dobry,
  pytanie trochę z innej beczki 😉
  Prywatna pożyczka dla sp. z o. o. Zabezpieczona art. 777.Brak kontaktu, wysłane wezwanie do zapłaty.
  Odebrane pod adresem domowym, zwrot spod adresu firmy.
  Pytanko, jak uruchomić egzekucję z art. 777?
  Jest jakiś oficjalny wzór?

  Andrzej

  11 gru 23 o 18:04

 5. Witam, najpierw trzeba wystąpić do sadu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu i gdy taką Pan otrzyma to po prostu wniosek egzekucyjny do komornika jak na podstawie nakazu zapłaty, wyroku…

  admin

  11 gru 23 o 20:23

 6. Jest jakiś wzór takiego pisma odnośnie nadania klauzuli wykonywalności?

  Andrzej

  11 gru 23 o 21:39

 7. “Załączając akt notarialny …. niniejszym wnoszę o nadanie temuż klauzuli wykonalności i doręczenie mi.”

  admin

  11 gru 23 o 22:24

Skomentuj