Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nakaz zapłaty bez wezwania do zapłaty

Jeden komentarz

Pytanie: Otrzymałam z sądu nakaz zapłaty z pozwem. Długu nie kwestionuję ale nie otrzymałam wcześniej żadnego wezwania do zapłaty, w pozwie też nie ma wezwania do zapłaty czyli po prostu wierzyciel go nie wysłał do mnie a nie że poczta niedoręczyła. Czy jednak sąd nie nadużył tutaj prawa wydając nakaz zapłaty bez wezwania przedsądowego?

Przeczytaj też: Ugoda po wydaniu nakazu zapłaty

Odpowiedź: Nie, wezwanie do zapłaty przed wniesieniem pozwu nie jest konieczne i sąd postąpił prawidłowo wydając nakaz zapłaty (o ile oczywiście były ku temu podstawy). Sąd w nakazie zapłaty na pewno zasądził też od Pani obowiązek zwrotu kosztu postępowania sądowego. Jednak skoro nie została Pani wezwana do zapłaty to teraz może Pani wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty uznając powództwo co do zasądzonej należności podstawowej i odsetek (o ile sąd je na wniosek powoda zasądził) ale wnosząc o oddalenie powództwa co do zasądzonych kosztów postępowania sądowego, na podstawie art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego który to przepis stanowi, że zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Więcej w temacie: https://pamietnikwindykatora.pl/brak-wezwania-do-zaplaty-a-zwrot-kosztow-procesu-poniesionych-przez-powoda/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

12 grudnia, 2020

1 komentarz do 'Nakaz zapłaty bez wezwania do zapłaty'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ludzie myślą, że jeżeli nawet ich dłużnik nie zapłaci im, nie odda pieniędzy, to do sadu po nakaz zapłaty i zajmie się nim komornik i z pewnością je odzyska. Osób które tak myśl jest wiele, szczególnie tych którym dłużnik wydaje się być majętny, z dochodami. Otóż to – „wydaje się”. A często dłużnik na siebie nie ma nic a dochody uzyskuje (z premedytacją) w wysokości minimum socjalnego, lub na czarno.

    Anonim

    3 cze 21 o 11:31

Skomentuj