Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Licytacja udziału w nieruchomości a eksmisja

16 komentarzy

Pytanie: Miałam udział 3/4 domu, 1/4 moja córka. Moje 3/4 zostało zlicytowane. Czy ten człowiek, który wygrał licytację, może oddać sprawę do komornika, żeby mnie eksmitował? Przecież 1/4 należy do mojej córki.

Odpowiedź: Jeżeli córka zgodzi się, aby mieszkała Pani z nią, to eksmisja Pani nie grozi. Jednakże należy liczyć się z tym, że jeżeli dom nie jest podzielony, czyli jest to wciąż współwłasność, to ten licytacyjny nabywca udziału zażąda zniesienia współwłasności. I wtedy, jeżeli nie porozumie się z Pani córką co do podziału domu, to może wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Jeżeli podział funkcjonalny domu nie będzie wchodził w grę, to sąd może nakazać, aby ten nabywca stał się właścicielem całego domu poprzez spłacenie Pani córce jej udziału. Więcej o zniesieniu współwłasności nieruchomości na drodze sądowej: https://pamietnikwindykatora.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-podzial-przyznanie-calej-wspolwlascicielowi-sprzedaz/

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 października, 2024

Komentarze do 'Licytacja udziału w nieruchomości a eksmisja'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nabywca na sto procent uzyska w sądzi eto czego chce czyli własność całego domu po spłacie 1/4 udziału i obie panie będą musiały się wynieść.

    stalker

    16 paź 24 o 18:24

  2. Mamusia musiała nieźle porządzić jeżeli 3/4 domu poszło pod młotek komorniczy.

    tandaradei

    16 paź 24 o 22:18

  3. Niekoniecznie. Dług mógł być o wiele mniejszy niż wartość tych 3/4 domu ale nie było możliwości egzekwowania z czego innego, to zlicytowano dom.

    admin

    16 paź 24 o 22:27

  4. Nie miałbym sumienia kupić mieszkania albo domu na licytacji komorniczej odbierając tym samym komuś dach nad głową. Ja rozumiem to, że z drugiej strony jest wierzyciel któremu należą się pieniądze od dłużnika ale ja – nie miałbym sumienia. Nieruchomość gruntową, samochód albo wyposażenie agd mieszkania to tak, kupiłbym ale nie mieszkanie.

    Artur

    19 paź 24 o 18:53

  5. Trochę z innej beczki. Ile czasu ważny jest operat na podstawie którego można prowadzić licytację?

    Iza

    29 paź 24 o 11:59

  6. Operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia.

    admin

    29 paź 24 o 15:41

  7. A co jeśli ten termin upłynie miedzy pierwszą a drugą licytacja?

    Iza

    30 paź 24 o 09:45

  8. No to w mojej ocenie w takim przypadku operat szacunkowy wymaga potwierdzenia aktualności przez biegłego rzeczoznawcę. Jeżeli komornik bez tego wyznaczy termin licytacji, to należałoby wnieść skargę na czynność komornika.

    admin

    30 paź 24 o 10:37

  9. A czy taka skarga przerywa wtedy bieg wyznaczenia drugiego terminu?

    Iza

    31 paź 24 o 07:44

  10. Wniesienie skargi nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego ani wykonania zaskarżonej czynności, chyba że sąd zawiesi postępowanie lub wstrzyma dokonanie czynności. Można w skardze zawnioskować o to.

    admin

    31 paź 24 o 14:39

  11. Czyli komornik może prowadzić egzekucje na podstawie nieważnych z mocy prawa dokumentów? Przecież to jakaś kpina.

    Iza

    9 lis 24 o 13:10

  12. No nie może ale proszę o szczegóły. Co i dlaczego jest według Pani nieważne.

    admin

    9 lis 24 o 17:04

  13. Operat szacunkowy który wygasł po pierwszej licytacji, a komornik szykuje się do drugiej

    Iza

    9 lis 24 o 22:52

  14. No to tak jak wcześniej pisaliśmy, skarga na czynności komornika.

    admin

    10 lis 24 o 06:27

  15. jeszcze może być tak, że ten nabywca udziału nie zgodzi się na przejęcie całej nieruchomości za spłatę i wówczas sąd zarządzi sprzedaż licytacyjną całej nieruchomości. 🙂

    Otylia

    2 cze 25 o 17:28

  16. Dobra porada, potwierdzam. Jeśli nabywasz jedynie udział (np. ½ własności), nie masz prawa żądać eksmisji współwłaściciela, który również zamieszkuje nieruchomość. Możesz jednak żądać eksmisji osób trzecich (np. najemców bez tytułu prawnego), ale tylko w zakresie swojego udziału, co w praktyce jest bardzo trudne do wyegzekwowania. Współwłasność oznacza, że wszyscy współwłaściciele mają prawo korzystać z nieruchomości, a eksmisja jednego z nich wymaga odrębnego postępowania sądowego (np. zniesienia współwłasności).

    Surma

    19 cze 25 o 19:03

Skomentuj