Kto to jest konsument?
Pytanie: Kto to jest konsument, jaka jest definicja konsumenta? zaciekawił mnie wpis o o tym czy można windykować przedawniony dług: https://pamietnikwindykatora.pl/windykacja-przedawnionego-dlugu/ i stąd pytanie o definicję konsumenta.
Odpowiedź: We wpisie który Pan przywołał jest odniesienie do innego wpisu: https://pamietnikwindykatora.pl/krd-a-przedawniony-dlug/ gdzie podałem kodeksową definicję konsumenta, podaję jednak jeszcze raz. Otóż zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Czyli jeżeli biorę w banku pożyczkę jako osoba która nie prowadzi firmy lecz jest tylko zatrudniona na umowę o pracę, to jestem konsumentem? A jeżeli prowadzę firmę i biorę w banku kredyt to już nie jestem konsumentem?
Jeżeli nie prowadząc działalności gospodarczej zaciąga Pan kredyt gotówkowy czy inny to tak, jest Pan w takiej umowie konsumentem.
Przeczytaj też: Cesja wierzytelności bez zgody konsumenta
A czy jest Pan konsumentem prowadząc działalność gospodarczą i zaciągając kredyt to zależy od tego, czy umowę podpisuje Pan jako przedsiębiorca czy jako osoba prywatna. W pierwszym przypadku czyli jeżeli zaciąga Pan kredyt firmowy, to nie jest Pan konsumentem. Jeżeli jednak (o ile jest taka opcja w odniesieniu do przedsiębiorców ) zaciąga Pan kredyt jako Jan Kowalski w umowie z nr PESEL zamiast NIP i REGON czyli kredyt konsumpcyjny a nie jakiś obrotowy czy inwestycyjny, to dokonuje Pan czynności prawnej jako konsument. Inny przykład: zawierając umowę na abonament na telefon komórkowy dla potrzeb prowadzenia firmy (faktury będzie Pan wrzucał w koszty prowadzenia firmy), to nie jest Pan konsumentem ale jeżeli podpisze Pan umowę np. na telefon stacjonarny w mieszkaniu jako osoba prywatna a nie firma (chociaż firmę Pan prowadzi), to jest Pan w tej umowie konsumentem.
Przeczytaj też: Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
przykład: kupuje w sklepie przemysłowym na fakturę farbę – nie jest konsumentem, następnie jedzie do Biedronki i kupuje piersi s kurczaka – jest konsumentem.
Mirko
8 lut 21 o 07:57
A jeżeli w Biedronce też na fakturę kupi, na przykład ciastka? Będzie miał chyba takie same prawa (do reklamacji) jak ten co kupił prywatnie.
Status konsumenta może mieć znaczenie w szczególności przy zawieraniu umów na odległość (prawo do odstąpienia od umowy) oraz przy zaciąganiu zobowiązań finansowych jak właśnie kredyt ( i tak też np. windykacja przedawnionego długu konsumenta jest zabroniona).
admin
8 lut 21 o 10:41