Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kto jest właścicielem mieszkania w kredycie?

2 komentarze

To pytanie postawione w tytule stawia sporo osób. Czy mieszkanie w kredycie hipotecznym należy do kredytobiorcy czy jednak do banku który kredytu udzielił mu i który to bank ma zabezpieczenie hipoteczne na tym mieszkaniu. Odpowiedź: właścicielem takiego mieszkania jest kredytobiorca, nawet jeżeli wartość bankowej hipoteki zabezpieczające kredyt mieszkaniowy jest bliska wartości skredytowanej nieruchomości.

Mimo tego, że mieszkanie jest w kredycie hipotecznym, kredytobiorca może je sprzedać jako właściciel ale hipoteka pozostanie w księdze wieczystej. Sytuacja prawna w przypadku kredytu hipotecznego jest praktycznie taka sama jak w przypadku pożyczki hipotecznej, kiedy to bank dokonuje zabezpieczenie na hipotece nieruchomości pożyczkobiorcy. Praktycznie wszystko jedno więc, czy masz na nieruchomości hipotekę banku z racji tego że sfinansowałeś zakup nieruchomości poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego, czy też na przykład nabyłeś mieszkanie za gotówkę a po jakimś czasie potrzebowałeś pożyczki i wziąłeś pożyczkę hipoteczną – bank zabezpieczył ją sobie na hipotece tej Twojej nieruchomości.

Szukasz może najkorzystniejszych ofert kredytów mieszkaniowych? Mamy je tutaj.

14 września, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kto jest właścicielem mieszkania w kredycie?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli kredyt niespłacony jakaś powiedzmy niewielka część się przedawni to automatycznie zabezpieczenie hipoteczne też się przedawniło?

    Gina

    22 Maj 21 o 13:52

  2. Nie, roszczenie z tytułu hipoteki nie ulega przedawnieniu.

    admin

    22 Maj 21 o 15:47

Skomentuj