Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyty oddłużeniowe

5 komentarzy

Tzw. kredyt oddłużeniowy to w rzeczywistości pozabankowa pożyczka znana w reklamach pod hasłem np. jako kredyt bez BIK albo np. pożyczka dla zadłużonych (oferty tutaj). Natomiast bankowy kredyt konsolidacyjny (oferty tutaj) nie jest z nią tożsamy, w tym zwłaszcza jak idzie o warunki przyznania. Dla wyjaśnienia różnic posłużyliśmy się poniższym “gotowcem” – pytaniem od jednego z użytkowników i poradą mu udzieloną.

Przeczytaj też: Kredyt oddłużeniowy w przypadku firmy

Pytanie: Mam zaciągnięte dwa kredyty oraz pożyczkę którą już ściąga ode mnie komornik – wpadłem w pułapkę finansową nie z mojej winy, jestem zadłużony także u znajomych. Czytałem w internecie o kredytach konsolidacyjnych, że są to kredyty oddłużeniowe i chciałbym taki wziąć pod hipotekę mieszkania żeby spłacić komornika i te dwa pozostałe kredyty bo już tam też mam zaległości. Jednak w jednym banku powiedziano mi że raczej nie mam szans otrzymać tego kredytu skoro mam komornika. Jak to w końcu jest, kredyt jest oddłużeniowy z nazwy, ja mam do zaoferowania zabezpieczenie hipoteczne a w banku konsultantka mówi mi, że nie dostanę tego kredytu, brzmi to wszystko bez sensu. Chciałbym wiedzieć na czym stoję zanim zacznę dzwonić gdzie indziej proszę o wyjaśnienie. Przecież reklamy takie jak kredyt bez BIK są wszędzie.

Przeczytaj też: Kredyty na spłatę komornika

Odpowiedź: Określanie kredytu konsolidacyjnego mianem kredytu oddłużeniowego naszym zdaniem nie jest do końca precyzyjne i może być mylące, jak w Pana przypadku. Kredyt konsolidacyjny z zasady nie jest produktem oferowanym klientom potrzebującym go na spłatę komornika; fakt iż przeciwko klientowi prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, (raczej) uniemożliwi mu zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego a w szczególności gdy jest to zadłużenie z tytułu kredytów lub pożyczek w bankach. Nawet te przeterminowane kredyty i pożyczki które jeszcze nie trafiły do komornika ale już jest o nich jako o przeterminowanych wzmianka w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) mogą przekreślić i zapewne przekreślają (nie wiemy, czy w każdym banku przekreślają) szansę na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego. Jak w przypadku innego rodzaju kredytów, tak i w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank sprawdza, ocenia, czy klient jest w stanie spłacić kredyt w terminie. Jeżeli są uzasadnione obawy, ze tak się nie stanie, bank kredytu nie udzieli. Nie wystarczy posiadać wystarczające zabezpieczenie w postaci np. mieszkania, gdyż bankowi nie jest wszystko jedno, czy klient spłaci kredyt w terminie czy nie spłaci i trzeba będzie zlicytować mieszkanie, co może potrwać choćby kilka lat i o ile w ogóle ktoś kupi mieszkanie z lokatorem (prawo nie zezwala eksmisji na bruk). Kredyt konsolidacyjny jest dla tych klientów którym ciężko jest spłacać wysokie raty z tytułu choćby kilku kredytów, np. gotówkowych, samochodowych, ale w sytuacji gdy jeszcze nie zalegają z ich spłatą. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu z solidnym, w miarę bezpiecznym dla banku zabezpieczeniem, bank może zaoferować klientowi niższe raty po skonsolidowaniu kredytów w ten jeden. W Pana przypadku być może jedynym rozwiązaniem będzie otrzymanie pożyczki pozabankowej pod hipotekę. Takie pożyczki określane są w reklamach faktycznie jako kredyty bez BIK czy kredyty z komornikiem, jednak są to właśnie pożyczki z firm pozabankowych a nie bankowe kredyty. Spotkaliśmy się też z informacjami, że produkt o nazwie kredyt oddłużeniowy oferują też SKOK-i ale nie sprawdzaliśmy osobiście.

Przeczytaj też: Zaległości kredytowe powyżej 90 dni a konsolidacja

8 października, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kredyty oddłużeniowe'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie spłaciłam kredytu, bank uzyskał sądowy tytuł wykonawczy i komornik zajął mi mieszkanie. Kwota długu stanowi w przybliżeniu jedną czwartą wartości mieszkania. Nie chcę stracić mieszkania w licytacji i chcę spłacić bank ale nie mam z czego. Gotowa jestem zaciągnąć kredyt oddłużeniowy którym spłaciłabym bank. Czy pomimo zajęcia komorniczego nieruchomości mogę uzyskać kredyt pod hipotekę tej nieruchomości?

    Maria

    28 maj 18 o 09:48

  2. Pisząc o kredycie oddłużeniowym w Pani sytuacji zapewne ma Pani na myśli pozabankową pożyczkę pod hipotekę, gdyż prawdopodobnie żaden bank nie udzieli Pani kredytu w takiej sytuacji. Naszym zdaniem jeżeli została wszczęta egzekucja z nieruchomości i jest ona zajęta przez komornika to nie można ustanowić na niej hipoteki na rzecz nowego wierzyciela. Jedynym wyjściem w tym zakresie byłoby przekonać bank aby wystosował do komornika wniosek o umorzenie egzekucji z nieruchomości. Wówczas komornik zwolniłby nieruchomość i dopiero wtedy można by ustanowić na niej hipotekę jako zabezpieczenie nowej pożyczki. Czy bank zgodziłby się na takie rozwiązanie, tego nie wiemy, mamy obawy, że nie ale oczywiście może Pani sprawdzić. Prosimy jednak mieć świadomość tego że jeśli nawet bank zgodziłby się w tym celu zwolnić spod egzekucji nieruchomość i zaciągnie Pani pożyczkę pod hipotekę, to będzie Pani miał wszak nowe zobowiązanie finansowe. I to zapewne ze znacznie wyższym oprocentowaniem rzeczywistym niż dług wobec banku. I nasuwa się pytanie czy ma Pani podstawy do tego aby sądzić, że tę nową pożyczkę spłaci Pani i nie powtórzy się zajęcie komornicze nieruchomości.

    admin

    28 maj 18 o 10:56

  3. Trzeba jednak pamiętać o tym, że chyba żadna firma nie udzieli takiego kredytu (a dokładniej pożyczki) w większej kwocie jeżeli pożyczkobiorca nie zaoferuje odpowiedniego zabezpieczenia jak hipoteka, zastaw albo poręczenie osoby mającej zdolność kredytową. Takim zabezpieczeniem może być zwłaszcza nieruchomość. Jednak jeżeli już została zajęta przez komornika to jest problem.
    Poza tym, wielu dłużników rozumie to, że zaciągając taki kredyt dla zadłużonych zaciąga tym samym nowe zobowiązanie – dług który w końcu też przecież stanie się wymagalny – nadejdzie termin zwrotu pożyczki. A ponieważ tego rodzaju pożyczki są zazwyczaj drogie, to problem może być większy niż aktualnie. Dlatego wielu z dłużników decyduje się na „znoszenie” długotrwałego postępowania egzekucyjnego albo godzi się z licytacją (części) majątku nie chcąc mieć większych kłopotów z tytułu windykacji takiej pożyczki dla zadłużonych. Jednak jak czytamy w serwisie komornicy-opinie.pl, nie należą do rzadkości przypadki w których od wszczęcia egzekucji do licytacji minął ponad rok a nawet dwa lata a nawet dłużej. Bywają jednak i takie sytuacje że taki kredyt warto zaciągnąć aby spłacić wierzyciela i aby zakończyć postępowanie egzekucyjne. Dotyczy to przede wszystkim dłużników prowadzących działalność gospodarczą.

    Anonim

    29 sty 21 o 21:42

  4. A czy można zabezpieczyć taką pożyczkę na nieruchomości kogoś innego? Chyba tak, bo to takie swoiste poręczenie jak myślę?

    Edyta

    6 lut 22 o 15:01

  5. Tak, jak najbardziej, oczywiście za zgodą pożyczkodawcy.

    admin

    6 lut 22 o 21:24

Skomentuj