Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej – czy się opłaca?

2 komentarze

Każdy, kto kiedykolwiek starał się o otrzymanie dotacji z urzędu pracy wie, że kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej (sprawdź oferty tutaj) jest o wiele szybszym sposobem na uzyskanie niezbędnych funduszy. Oczywiście kredyt ma też swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, zanim podpiszemy umowę z bankiem.

Przeczytaj też: Kredyt dla firm. Czy warto?

Własna firma to marzenie wielu z nas. Gdy już mamy genialny pomysł, znaleźliśmy niszę, którą chcemy zapełnić i zdobyliśmy potrzebne umiejętności, zazwyczaj brakuje nam już tylko jednego – pieniędzy. W tym miejscu wielkie marzenia zderzają się z brutalną rzeczywistością. Skąd wziąć środki na opłaty, sprzęty, towar, wynajem lokalu? Opcji mamy kilka – jedną z nich jest kredyt na rozpoczęcie działalności.

Przeczytaj też: Decyzje kredytowe banków w odniesieniu do firm

Kredyt bankowy ma swoje plusy i minusy. Oczywiście każdy z nas najchętniej przyjąłby dotację z urzędu pracy – bezzwrotną pożyczkę, którą można wykorzystać na niezbędne inwestycje. Niestety, dostać dotację nie jest łatwo. Urzędy niejednokrotnie wymagają przynajmniej półrocznego okresu bezrobocia lub określonego wieku przedsiębiorcy. Prawda jest taka, że osoby poważnie myślące o własnym biznesie zazwyczaj nie spełniają tych warunków. W przeciwieństwie do dotacji, kredyt bankowy dość łatwo dostać. Oczywiście nie zawsze bank udzieli nam na starcie 200 tysięcy złotych pożyczki, jednak trzeba przyznać, że i formalności jest dużo mniej, i wymogi dotyczące przedsiębiorcy nie są tak rygorystyczne, jak te stawiane przez urzędy pracy.

Przeczytaj też: Faktoring – definicja i rodzaje umów faktoringowych

Nawet kilkaset tysięcy

Pożyczkę na rozpoczęcie działalności nie tylko łatwiej dostać – może być też ona o wiele wyższa niż kwota dotacji. Podczas gdy środki przekazywane przez urzędy pracy to kilkanaście – maksymalnie dwadzieścia tysięcy złotych – kredyt na rozpoczęcie działalności może wynieść nawet kilkaset tysięcy. Z takimi środkami o wiele łatwiej rozwinąć swój biznes. Oczywiście nie obejdzie się też bez minusów. Jednym z nich jest jakże oczywistych fakt, iż kredyt trzeba spłacić.

Przeczytaj też: Kredyt firmowy – jaki wybrać?

Różne formy kredytu

Oprocentowanie kredytów na rozpoczęcie działalności bywa różne. W wielu przypadkach jest wysokie – nawet do dwudziestu paru procent. Banki i instytucje finansowe umożliwiają spłacanie kredytu w różnych formach. Jedną z nich jest przekazanie całego kapitału od razu i spłacanie kredytu wraz z odsetkami w taki sposób, jak na przykład przy kredycie gotówkowym czy hipotecznym. Można też skorzystać z innej formy udostępniania środków – bank daje nam do dyspozycji możliwość pobrania pieniędzy – korzystamy z nich w takiej mierze, w jakiej akurat mamy potrzebę. Odsetki płacimy tylko od pobranego kapitału. Takie rozwiązanie nierzadko okazuje się korzystniejsze dla początkujących przedsiębiorców – szczególnie dla tych, którzy swój biznes chcą rozwijać stopniowo.

Przeczytaj też: Firma – możliwości finansowania

Szybka decyzja lub czekanie na cud

Wzięcie kredytu na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest rozwiązaniem idealnym. Idealne byłoby otrzymanie spadku po wujku z Ameryki. Jednak zarówno otrzymanie spadku po tajemniczym wujku, jak i otrzymanie dotacji z urzędu pracy jest na tyle nierealne, że lepiej od razu trzeźwo ocenić swoje możliwości. Kredyt na rozpoczęcie działalności w wielu przypadkach jest jedynym dobrym rozwiązaniem – szybkim i pozwalającym na niezwłoczne poczynienie niezbędnych inwestycji.

Przeczytaj też: Elastyczna linia kredytowa dla firm

15 października, 2014

kategoria kredyty

tag

Komentarze do 'Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej – czy się opłaca?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Uprzejmie proszę o poradę, czy raty kredytu firmowego można zaliczać do kosztów działalności gospodarczej? prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i zamierzam zaciągnąć kredyt na firmę ale nie inwestycyjny lecz obrotowy, na dowolne cele.

    kami

    21 maj 18 o 09:28

  2. W przypadku kredytów obrotowych w kosztach podatkowych można ująć tylko odsetki od kredytu a nie całą ratę. I należy pamiętać też o tym, że tylko zapłacone odsetki można ująć w kosztach. Tym niemniej możliwość ujęcia w kosztach zapłaconych odsetek ma wpływ na ostateczny koszt kredytu obrotowego i nie bez znaczenia także, zwłaszcza dla nowego przedsiębiorcy, jest to, czy będzie to kredyt z ratami malejącymi czy z ratami równymi (praktyczną różnicą jest wartość odsetek w racie).

    admin

    21 maj 18 o 11:11

Skomentuj