Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt na nową firmę

2 komentarze

Przewinęło się już wiele dyskusji w internecie, na licznych forach internetowych oraz na blogach. Czy osoba która zakłada swoją firmę i nie dysponuje kapitałem ani żadnym majątkiem – czy może otrzymać w banku kredyt dla firmy? Jestem już pewien, że nie i trudno mieć o to pretensje do banków, że nie chcą udzielać takich ryzykownych kredytów.

Pewien bank, nazwy nie podaję, prowadził i może wciąż prowadzi akcję reklamową promującą jego kredyt podobno dla nowej firmy, bez wymaganych zabezpieczeń i bez zaświadczeń o dochodach (co rozumie się samo przez się, skoro ma to być kredyt dla nowej firmy). Wyglądało więc na to, że pojawił się ewenement, ale tylko wyglądało, bo ewenementu nie mamy. Nic nowego – kredyt okazuje się nie być dostępnym na takich, jak sprecyzowane wyżej warunkach, a chodziło bankowi prawdopodobnie o to, aby pozyskać klientów na konto firmowe w tym banku, faktycznie dostępne dla nowych firm też.

Czy taka nierzetelna reklama opłaciła się? Obawiam że nie, bo wiele osób – początkujących przedsiębiorców w internecie pisało zawiedzionymi będąc, że już więcej ich noga w tym banku nie postanie. Jedyna opcja kredytu dla nowej firmy to ewentualnie najpierw wyjednanie kredytu kupieckiego u kontrahentów a później pod zastaw kredyt w banku. Są jeszcze pożyczki pozabankowe dla firm, ale zaciąganie pożyczki z oprocentowaniem rzeczywistym wynoszącym 100% w skali jednego roku, to dla większości nowych firm absurd.

Swoją drogą, dobre oferty kredytów dla firm są tutaj.

18 września, 2014

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kredyt na nową firmę'

Subscribe to comments with RSS

 1. Szerokie kręgi zatacza wieść o tym, jakoby FM Bank udzielał kredytów dla całkowicie nowych firm bez żadnego zabezpieczenia, dosłownie od pierwszego dnia działalności firmy. Aż tak dobrze to nie ma. FM Bank owszem, udziela kredytów na start dla firm dopiero co zarejestrowanych i prowadzących działalność nie dłużej niż rok a i kwota takiego kredytu nie jest bagatelna bo wynosi nawet 80 – 100 tysięcy złotych. Jest tylko jedno "ale" a mianowicie są to kredyty przyznawane tylko przy gwarancji EIF (do 80 tys,. zł.) albo z poręczeniem JEREMIE (do 100 tys. zł.). EIF to skrót od Europejski Fundusz Inwestycyjny a JEREMIE to inicjatywa pozadotacyjnego wsparcia mikro, małych i średnich firm przede wszystkim tych w początkowej fazie działalności poprzez finansowanie inwestycji o zwiększonym ryzyku kredytowania. Beneficjentami inicjatywy są przede wszystkim przedsiębiorstwa znajdujące się w początkowej fazie rozwoju.

  Cóż więc dodać? Powodzenia życzę w staraniu się o pozyskanie gwarancji kredytowej od EIF albo poręczenia kredytu przez JEREMIE. A kilka ofert kredytów dla firm polecamy poniżej.

  Jan Kłos

  31 Paź 14 o 13:32

 2. Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej często cierpią z powodu braku funduszy. Mają wizje rozwoju, strategii, czy słuszne to różnie z tym bywa, ale im się wydaje że tak. Niestety, realizacje planów wymagają posiadania środków pieniężnych. Wpisują więc tacy przedsiębiorcy hasła w internecie typu “kredyty na start” ale po sprawdzeniu ofert w tym po rozmowach z pracownikami banków okazuje się, że nie dla nich kredyt.
  Kredyty dla firm to zawsze dla banku niepewność moim zdaniem większa jak w przypadku kredytów dla osób prywatnych. Wiele zagrożeń czyha na firmy, w tym to związane z udzielaniem przez nie same kredytu kupieckiego ich klientom. Opóźnianie zapłaty oraz często też brak zamiaru zapłaty, powodują, że firma z kredytem która nie może odzyskać swoich biznesowych należności, nie będzie w stanie spłacać kredytu. Na takie złe transakcje podatne są właśnie szczególnie nowe firmy, których właściciel potrzebują szybkiego zysku a także w euforię popadają mając nowego klienta. Przede wszystkim jednak trudno przewidzieć, czy nowa firma utrzyma zdobędzie dla siebie część rynku i czy utrzyma się na tym rynku, czy niedoświadczony właściciel trafnie ocenia możliwości i wybiera strategię. Rzeczywistość pokazuje, że często niestety nie i wiele z nowych firm po kilku miesiącach nawet jest likwidowanych. Dlatego kredytowanie nowych firm jest tak ryzykowne i dlatego banki nie są skłonne udzielać kredytu firmom które działają dopiero kilka miesięcy.

  empiryk

  17 Gru 14 o 10:45

Skomentuj