Kredyt kupiecki po terminie płatności
Kredyt kupiecki to po prostu odroczenie płatności za towary i usługi praktykowane głównie w biznesie czyli pomiędzy firmami. Terminy płatności na fakturach można sobie ustalać dowolnie. Może to być np. 7 dni, 14 dni, 30 dni… i więcej. Do momentu upłynięcia terminu płatności jest to kredyt darmowy – nie są naliczane żadne odsetki. Za okres bezskutecznym po upływie terminu płatności sprzedawca ma prawo naliczać nabywcy odsetki ustawowe za każdy dzień zwłoki w zapłacie. Strony transakcji mogą ustalić odsetki umowne za zwłokę, wyższe od ustawowych ale nieprzekraczające maksymalnych.
Przeczytaj też: Odsetki maksymalne za opóźnienie
Czy opłaca się nabywcy towaru przeciągać zapłatę faktury i w ten sposób korzystać jakby z kredytu już oprocentowanego, tyle że kupieckiego? Jakie ryzyko się z tym wiąże i jakie koszty dodatkowe?
Przede wszystkim, korzystanie z kredytu kupieckiego po upływie terminu zapłaty określonego na fakturze, jest nieetyczne. Trzeba się liczyć i z tym, że wierzyciel zgłosi do organów ścigania podejrzenie wyłudzenia gdy nie otrzyma zapłaty. Oczywiście nie musi to oznaczać, ze dłużnikowi zostanie przedstawiony zarzut wyłudzenia i w sumie rzadko kiedy tak bywa. Jednak trzeba to brać pod uwagę, że tak się to może skończyć jeżeli organy ścigania uznają, że dłużnik zakupił towar z odroczonym terminem zapłaty zakładając z góry że nie zapłaci (w terminie).
Przeczytaj też: Oszustwo gospodarcze – gdzie zgłaszać, kara
Jeżeli natomiast chodzi o koszty które dłużnik może ponieść z tytułu przeterminowanego kredytu kupieckiego, to wchodzą w grę nie tylko odsetki za zwłokę. Trzeba się liczyć z tym, że wierzyciel skieruje do sądu pozew o zapłatę. A już samo wniesienie pozwu spowoduje, że koszt przeterminowanego kredytu może gwałtownie wzrosnąć. Jeśli wierzyciel pozew wniesie samodzielnie, to wtedy uiści tylko opłatę wpisową którą dłużnik będzie musiał zwrócić. Jeżeli jednak w jego imieniu pozew wniesie prawnik, wówczas dojdą do zapłaty koszty zastępstwa procesowego a te mogą być znacznie wyższe i zwłaszcza wówczas kredyt kupiecki może się okazać zbyt kosztowny. Zarówno wysokość wpisu sądowego jak i kosztów zastępstwa procesowego zależy od wartości przedmiotu sporu czyli kwoty której dochodzi wierzyciel w pozwie. Jeżeli po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty albo wyroku dłużnik wciąż nie dokona zapłaty, to mogą dojść dodatkowe koszty w postaci kosztów egzekucyjnych w tym prowizji komornika (opłaty stosunkowej). Zapewniam, że (w porównaniu do wartości podstawowej długu) nie są one małe.
Przeczytaj też: Kredyt pod zastaw niezapłaconego towaru
Czy to się opłaca nabywcy przeciągającemu zapłatę? Jeżeli ktoś musi zaciągnąć kredyt, to po prostu trzeba porównać całkowity koszt kredytu w banku z kosztami odsetek za zwłokę i kosztów windykacji długu.
Ponadto, windykacja może zaszkodzić reputacji dłużnika. Głównie poprzez upublicznienie informacji o jego zadłużeniu i to nie tyle w jakichś nieskutecznych rejestrach długów jak KRD i pozostałe tego typu ale przede wszystkim w internecie. Można stracić przez to (potencjalnych) klientów, można stracić szansę na … kredyt kupiecki u innych dostawców.
Przeczytaj też: Upublicznianie długu jako metoda windykacji
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Aktualnie takiego dłużnika wierzyciel może dodatkowo obciążyć kosztami windykacji przedsądowej.
RAMI
9 kw. 21 o 09:32
40, 70 lub 100 euro w zależności od kwoty długu.
admin
9 kw. 21 o 15:38
Czy ten zwrot kosztów windykacji dotyczy też dłużników którzy już zakończyli prowadzenie działalności gospodarczej ale dług zaciągnęli gdy firmę prowadzili?
Anonim
25 maj 21 o 20:22
Uważam, że tak.
admin
25 maj 21 o 20:59
Umiejętne negocjacje czynią kredyt kupiecki darmowym. Proponujemy wierzycielowi po kilku miesiącach ugodę w ramach której spłacamy tylko należność podstawową a odsetki daruje. 90% wierzycieli na to przystanie i będzie szczęśliwymi.
jaman
18 sty 22 o 20:54