Koszty dojazdu komornika do dłużnika
Pytanie: Egzekucja z wynagrodzenia za pracę, rachunków bankowych, nadpłaty podatku i innych wierzytelności – zupełnie bezskuteczna. Wobec tego zastanawiam się nad wnioskiem o egzekucję z ruchomości u dłużnika ale prawdopodobnie będzie jak zwykle a więc nic co warto zająć dłużnik nie ma. Jednakże nich komornik zobaczy tylko tu pytanie o koszty dojazdu komornika do dłużnika, jaka to może być kwota i na ile zależy od odległości?
Przeczytaj też: Czy komornik od razu zabiera rzeczy z domu?
Odpowiedź: To zależy od tego czy dłużnik mieszka / ma siedzibę w tej samej miejscowości w której znajduje się kancelaria komornicza i w jakiej odległości od niej. Jeżeli adres zamieszkania / siedziby dłużnika pod którym komornik ma dokonać egzekucji z ruchomości znajduje się w tej samej miejscowości co kancelaria komornicza i odległość ta nie przekracza 10 kilometrów, to komornikowi nie przysługuje zwrot kosztu dojazdu. Jeżeli adres zamieszkania / siedziby dłużnika znajduje się w tej samej miejscowości co kancelaria komornicza ale odległość pomiędzy nimi przekracza 10 kilometrów, to komornikowi przysługuje zwrot zryczałtowanych kosztów dojazdu w wysokości 20 złotych.
Przeczytaj też: Zwrot zaliczki od komornika
Jeżeli natomiast adres pod którym komornik ma dokonać egzekucji z ruchomości znajduje się poza miejscowością w której mieści się kancelaria komornicza, to wysokość kosztów przejazdu odpowiada wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu. Do kosztów przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą kancelarii komorniczej, należą diety i koszty noclegu, których wysokość odpowiada wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów z tego tytułu.
Przeczytaj też: Ile razy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?
Proszę też wziąć pod uwagę to, że komornik ma obowiązek utrwalać przebieg czynności terenowych urządzeniami rejestrującymi obraz i dźwięk i z tego tytułu należy mu się zryczałtowany zwrot kosztów związanych z utrwalaniem oraz przechowywaniem zapisu obrazu i dźwięku, w wysokości 50 złotych.
Przeczytaj też: Nagrywanie czynności terenowych przez komornika
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
50 złotych za utrwalanie obrazu i dźwięku gdy faktyczny koszt tego wynosi blisko zero złotych. Kpina prawników z prawa.
Garek
20 wrz 22 o 09:12
Prawo kpi sobie z jednych i drugich czerpiąc przy tym niemałe korzyści. Finalnie zarabia sąd, komornik i prawnik. Dłużnik nie ma szans na oddanie długu, który rośnie jak na drożdżach, a wierzyciel który mógłby w drodze ugody dostać te 20-30% przez kilka lat nie dostaje nic.
Na miejscu dłużnika poinformował bym wierzyciela i komornika o zamieszkaniu u rodziny z drugiego końca kraju, albo wręcz przeciwnie – zaprosił bym go oszacowania wartości starych mebli i szczoteczek do zębów, a później wniósł powództwo przeciwegzekucyjne pokazując dowody, że te przedmioty nie należą do mnie. Przednia robota
Michal
22 wrz 22 o 11:42