Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik wzywa do złożenia wyjaśnień

4 komentarze

Pytanie: Otrzymałem dzisiaj od komornika taki oto list na którym widnieje grzywna 2000 zł jeśli się nie stawię w kancelarii w celu złożenia wyjaśnień niezbędnych do prowadzenia egzekucji! Czy to jest prawdą ze komornik może to zrobić nakładając tą karę na sumę 2000 zł. Mam ponad 80 km do Łęcznej trochę daleko, nie bardzo wiem o co chodzi co miałbym mu wyjaśniać?

Przeczytaj też: Udzielenie wyjaśnień komornikowi a złożenie wykazu majątku

Odpowiedź: Tam jest napisane, że albo Pan ma się stawić albo nadesłać wyjaśnienia (dłużnik nie ma obowiązku osobiście składać komornikowi wyjaśnień – może je nadesłać pocztą), więc proszę nadesłać tylko że art. 761 kpc nie precyzuje o jakie informacje chodzi i to proszę mu napisać, niech doprecyzuje, jakie informacje chce od Pana uzyskać. Grzywnę za niezłożenie wyjaśnień istotnie może komornik nałożyć ale jak napisałem wyżej i jak sam komornik pisze, wyjaśnienia może Pan mu nadesłać (pocztą).

Przeczytaj też: Grzywna za nieudzielenie informacji komornikowi

A żeby nie było, że nic Pan nie “wyjaśnił”, to proszę mu coś od razu napisać, czyli czy i gdzie Pan pracuje czy i w którym banku ma Pan konto, czy przysługuje Panu zwrot nadpłaty podatku, czy ma Pan samochód, nieruchomość. On to może wszystko sam ustalić. Te informacje kwalifikują się jako wyjawienie majątku ale skoro nie wiemy o co mu chodzi, to może Pan to od siebie napisać, jako przejaw nazwijmy dobrej woli.

Przeczytaj też: Odwołanie od grzywny nałożonej przez komornika

Poza tym, proszę zwrócić uwagę na ten fragment w wezwaniu: “Całkowita spłata roszczenia w pełnej wysokości tj. kwot podanych powyżej wraz z naliczeniem należnych odsetek dla każdego dnia, pozwoli na niepodejmowanie dalszych czynności w niniejszej sprawie i ostateczne zakończenie postępowania egzekucyjnego”. 😉 Według mnie to wezwanie z niesprecyzowanym żądaniem oraz powyższy fragment to swego rodzaju psychologiczny nacisk obliczony uzyskanie od Pana natychmiastowej spłaty zadłużenia.

Przeczytaj też: Komornik ma obowiązek wezwać dłużnika do wyjawienia majątku bez wcześniejszego poszukiwania

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lipca, 2022

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik wzywa do złożenia wyjaśnień'

Subscribe to comments with RSS

 1. Tylko na złożenie wykazu majątku komornik może bezwzględnie wezwać dłużnika do swojej kancelarii, nie dając alternatywy w postaci złożenia wykazu pisemnie i wysłania pocztą. Komornik ten zapewne o tym nie wie, bo gdyby wiedział, to by skorzystał z tego rodzaju nacisku licząc na natychmiastową spłatę całej, stosunkowo niewysokiej kwoty długu.

  radwan

  27 lip 22 o 18:57

 2. Według posiadanych przeze mnie informacji, na złożenie wykazu majątku komornik też nie ma prawa wezwać dłużnika do osobistego stawienia się u komornika.

  admin

  28 lip 22 o 09:03

 3. Na formularzu o wykaz majątku znajduje się pouczenie o odpowiedzialności karnej za fałszywe lub niepełne zeznania, w samym zaś formularzu konkretne pytania o majątek w tym o dochody, nie ma żadnego uzasadnienia wobec tego aby dłużnik miał obowiązek stawić się do komornika.

  Arek

  29 lip 22 o 08:23

 4. Śmieszny facet ten komornik Ogorzałek, żąda wyjaśnień ale nie pisze jakich. Zażądałby od razu wykazu majątku ze szczegółowymi pytaniami ale to widać taka jego dziwaczna strategia.

  reptylianin

  31 lip 22 o 04:24

Skomentuj