Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik straszy więzieniem

2 komentarze

Pytanie: Komornik straszy mnie więzieniem za dług z którego egzekucją ma problem ponieważ ja jestem zatrudniony na minimalnej stawce. Czy takie straszenie nie stanowi przypadkiem groźby bezprawnej? Ten dług pochodzi z czasu prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej, wynosi około 18 tys. złotych. Innych długów nie mam. Od roku nie prowadzę firmy, jestem zatrudniony na umowę o pracę ze wspomnianą stawką minimalną. Ja się trochę boję tego straszenia, komornik jak to komornik sądowy, zapewne ma znajomości i w sądzie i w prokuraturze jak nie bezpośrednio to pośrednio.

Przeczytaj też: Czy komornik zawiadamia prokuraturę?

Odpowiedź: Jeżeli komornik straszy Pana w takiej sytuacji więzieniem (za rzekome wyłudzenie), to w mojej ocenie wypełnia to znamiona groźby bezprawnej w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności. Może Pan ewentualną kolejną taką groźbę nagrać i powiadomić organy ścigania.

Zasadniczo nie stanowi groźby bezprawnej zapowiedź spowodowania postępowania karnego jeżeli celem takiej zapowiedzi jest ochrona prawa naruszonego przestępstwem: Zapowiedź spowodowania postępowania karnego. Jednak od oceny czy doszło / nie doszło do wyłudzenia jest ostatecznie sąd a wcześniej prokurator może uznać, że brak znamion wyłudzenia i postępowanie umorzyć. Co innego natomiast straszenie dłużnika (w tym przez komornika) przekonaniem, że dopuścił się wyłudzenia i czeka go więzienie jeżeli nie zapłaci.

Przeczytaj też: Windykator straszy policją, prokuraturą, sądem…

Jeszcze w sytuacji np. wcześniejszej bezskutecznej egzekucji to jest przed zaciągnięciem przedmiotowego długu można by dywagować, że dłużnik wiedział, że nie będzie w stanie tegoż spłacić skoro egzekucja wcześniejszego długu jest bezskuteczna, choć też nie przesądza to o zaistnieniu wyłudzenia. W Pana przypadku zaś coś takiego nie miało miejsca zatem tym bardziej straszenie uznaniem za winnego wyłudzenia wydaje się być przestępstwem.

Przeczytaj też: Windykatorzy, ponoć Sąd Najwyższy dał Wam prawo do zastraszania dłużników!

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

11 października, 2022

Komentarze do 'Komornik straszy więzieniem'

Subscribe to comments with RSS

  1. Dochody komorników średnio znacznie obniżyły się w ciągu ostatnich lat wskutek pojawienia się mnóstwa nowych kancelarii komorniczych przy nieproporcjonalnie mniejszej liczby zlikwidowanych. Przez to przeciętny komornik ma o wiele mniej spraw, szczególnie nowi komornicy. I kiedy egzekucja im nie idzie to imają się i takich sposobów windykacji jak wskazany wyżej – karalne straszenie, niczym marny windykator.

    Wojuj

    12 paź 22 o 05:57

  2. Komornik może realnie postraszyć aresztem za niezapłacenie grzywny ale nie za egzekucję jakiegoś innego rodzaju długu.

    Anonim

    13 paź 22 o 04:03

Skomentuj