Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Nagraj komornika – lenia; zajęcie ruchomości pod nieobecność dłużnika

12 komentarzy

Pytanie: Czy ma możliwość komornik zająć ruchomości pod adresem zamieszkania dłużnika, kiedy to nie ma dłużnika w domu tylko jest jego żona? Nieruchomość nie jest własnością dłużnika tylko kogoś z bliskiej rodziny. Jeśli tak to czy mógłby Pan przesłać podstawę prawną, bo komornik się tym zasłania jak nie ma dłużnika to nie podejmie żadnych czynności.

Przeczytaj też: Czy komornik może przyjść w sobotę albo w niedzielę?

Odpowiedź: Art. 812. Kodeksu postępowania cywilnego:

§ 1. Wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na żądanie stron albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie, chyba że zachodzi obawa, że wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona. Świadków przywołuje się w liczbie nie większej niż po dwóch z każdej strony.

§ 2. Komornik powinien przywołać jednego lub dwóch świadków, jeżeli dłużnik nie jest obecny lub komornik go wydalił, chyba że zachodzi obawa, iż wskutek straty czasu na przywołanie świadków egzekucja będzie udaremniona.

Przeczytaj też: Nagrywanie czynności terenowych przez komornika

Z powyższych przepisów jasno wynika, że dłużnik nie musi być obecny podczas czynności egzekucyjnych a zajęcie ruchomości jest czynnością egzekucyjną.

Można by, zanim powoła się Pan na te przepisy, jeszcze raz zagadać do komornika z pytaniem “Czy naprawdę panie komorniku nie da się nic zrobić – nie można zając ruchomości pod nieobecność dłużnika?” i nagrać odpowiedź komornika, że “Już panu mówiłem, że nie można, nie rozumie pan po polsku?” po czym zgłosić do prokuratury popełnienie przez tego komornika przestępstwa niedopełnienia obowiązków. Art. 231 § 1 Kodeksu karnego:

Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przeczytaj też: Nic Ci nie zrobią za nagranie rozprawy bez zgody sądu. A dowodem może być.

Może się jakoś wybroni, że np. zapomniał o art. 812 kpc albo jakiś prokurator co innego (idiotycznego) wymyśli żeby sprawę umorzyć, ale “ubawu” będzie trochę. Można też opublikować takie nagranie w internecie z tytułem np. “komornik … który nie zna przepisów egzekucyjnych”

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 lutego, 2017

Komentarze do 'Nagraj komornika – lenia; zajęcie ruchomości pod nieobecność dłużnika'

Subscribe to comments with RSS

 1. A co zrobić teraz z tymi wnioskami , które dostał komornik a nie zajął ruchomości wskazanych i nie przeprowadził do nich czynności bo nie było dluznika a dłużnik juz sprzedał tę rzeczy ?

  Pawel

  1 lut 17 o 21:07

 2. Pozwać o odszkodowanie solidarnie komornika i skarb państwa, o ile potrafisz udowodnić, że dłużnik faktycznie sprzedał te rzeczy. A przeciwko dłużnikowi zawiadomienie do prokuratury o pozbyciu się majątku – udaremnieniu egzekucji.

  admin

  1 lut 17 o 21:17

 3. A czy wierzyciel w ogóle ma możliwość przymuszenia komornika do przeprowadzenia zajęcia ruchomości, które wskazał wierzyciel komornikowi we wniosku?
  W moim wypadku komornik w ogóle nie próbuje zajmować ruchomości – podejrzewam, że z lenistwa bo kwoty by z tego były zbyt małe a i zachodu dużo. Zamiast tego od miesięcy prowadzi egzekucję z nieruchomości dłużnika, która nie ma szans na powodzenie.

  Jerzy

  2 lut 17 o 14:51

 4. Możesz po pierwsze, złożyć skargę na zaniechanie dokonania czynności przez komornika – art. 767 § 1 kpc: “Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności.”

  Problem w tym, że jest jeszcze § 4. “(…) Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.”

  Jest to paragraf głupi, bo przecież masz prawo nie wiedzieć, że nie dokonał czynności którą miał dokonać a czas na złożenie przez Ciebie skargi płynie i upłynie!

  Dlatego ja wezwałbym komornika do dokonania czynności do rygorem zawiadomienia prokuratury o niedopełnieniu obowiązków (piszę o tym we wpisie głównym na tej stronie).

  admin

  2 lut 17 o 15:34

 5. Oczywiście trzeba demaskować takich “oszustów” którzy myślą, że mogą wszystko, tyle tylko, że bardzo mało ludzi ma świadomość jak powinno być na prawdę, dlatego dobrze, że są takie artykuły, które wyjaśniają przepisy prawne!

  kobiecybiznes

  6 lut 17 o 12:07

 6. Padłem. Takiej pseudoprawniczej rozkminy już dawno nie czytałem.
  Proponuję wezwać komornika pod rygorem skargi do prezydenta, Kaczyńskiego i Strasburga. Oni się za niego wezmą!

  Karol

  4 mar 17 o 18:12

 7. A konkretnie, to z czym się nie zgadzasz. Napisz konkretnie, zamiast głupkowato komentować.

  admin

  4 mar 17 o 21:32

 8. Witam, mam pytanko: Chciałbym złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji z ruchomosci wraz z tym żeby uczestniczył w czynnosciach wierzyciel i mój świadek. I nie wiem czy mam pisać prośbę jeśli chodzi o tego świadka czy tylko dopisać zdanie we wniosku.

  wierzyciel

  8 cze 17 o 09:21

 9. Dopisać zdanie we wniosku, że wnosi Pan o poinformowanie z wyprzedzeniem o terminie i miejscu czynności egzekucyjnych gdyż Pan i świadek na podstawie Art. 812. § 1 KPC będziecie obecni przy tych czynnościach.

  admin

  8 cze 17 o 11:20

 10. A jakie prawa ma świadek na tych czynnościach i czy wogule ma?

  Pawel

  2 paź 17 o 22:57

 11. Jest tylko świadkiem, skoro nie jest stroną to nie ma praw jakie ma wierzyciel.

  admin

  3 paź 17 o 03:45

 12. Nawet jak coś zajmie to zapewne nikt tego nie zechce kupić, przeciez dłużnicy nie mają w mieszkaniu sklepów z nowymi rzeczami a używane nie są chodliwe.

  Rychu

  12 maj 21 o 09:57

Skomentuj