Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik nie przekazuje pieniędzy wierzycielowi

13 komentarzy

Pytanie: Chciałabym się doradzić, co mogę zrobić w sytuacji, w której komornik otrzymał w lipcu z banku pewną kwotę pieniędzy ( mam maila potwierdzającego z banku, że pieniądze zostały przekazane), a do dnia dzisiejszego (grudzień) pieniądze nie trafiły na konto do wierzyciela.
Czy mogę złożyć skargę na komornika ? Co zyskam w sprawie składając skargę na komornika?

Przeczytaj też: Pracodawca nie płaci komornikowi

Odpowiedź: Jest Pani pewna, że wierzyciel nie otrzymał tych pieniędzy (pomniejszonych o 10% komorniczej opłaty stosunkowej)?

Jeżeli ma Pani na myśli skargę na czynności komornika do sądu, to w mojej ocenie nie jest w tej sprawie odpowiednim środkiem. Skarga na czynności komornika dotyczy czynności egzekucyjnych (podjętych lub zaniechanych) a nieprzekazanie wierzycielowi wyegzekwowanych środków nie jest zaniechaniem czynności egzekucyjnej.

Przeczytaj też: Komornik pobrał za dużo pieniędzy

Właściwsza (ale nie mam pewności, że właściwa) w mojej ocenie byłaby skarga na komornika do prezesa sądu rejonowego przy którym ten komornik działa zakładając, że nieprzekazując pieniędzy wierzycielowi, komornik uchybia zasadom etyki zawodowej. Proszę zapoznać się z tym: Skarga do prezesa sądu a skarga na czynności komornika.

Najbardziej odpowiednie w mojej ocenie byłoby powiadomienie organów ścigania o przywłaszczeniu przez komornika wyegzekwowanych środków jak i o niedopełnieniu obowiązków: Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury. Sugeruję jednak najpierw przesłać komornikowi kopie tych zawiadomień wstrzymując się z tydzień z ich złożeniem w prokuraturze / na policji. Może komornik przestraszy się i przekaże pieniądze i nie trzeba będzie fatygować się na przesłuchanie do protokołu (obowiązkowe także w przypadku składającego zawiadomienie).

Zarówno skargę do prezesa sądu jak i zawiadomienie do organów ścigania powinien wnieść wierzyciel gdyż to on jest pokrzywdzony a nie dłużnik. Należy bowiem uznać, że mimo nieprzekazania przez komornika wyegzekwowanej kwoty wierzycielowi, dług zmniejszył się o te kwotę (wierzyciel nie ma prawa wciąż żądać od dłużnika zapłaty tej kwoty).

Jeżeli wyżej wymienione środki nie przyniosą rezultatu, wierzyciel może pozwać o zapłatę solidarnie komornika oraz skarb państwa.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

8 grudnia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik nie przekazuje pieniędzy wierzycielowi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Aha czyli mnie jasko dłużnika nie obchodzi to że komornik nie przekazał wierzycielowi ściągniętych ode mnie pieniędzy, tak? Dług się zmniejszył?

  sarmata

  9 gru 21 o 14:38

 2. Tak jest.

  admin

  9 gru 21 o 17:42

 3. A może komornik zatrzymał te pieniądze dla siebie zgodnie z przepisami jako opłatę stosunkową a dokładnie jeszcze niecałą która pobrał najpierw a dla wierzyciela na razie nie wystarczyło?

  Julek

  9 gru 21 o 19:53

 4. Nie. Opłatę stosunkowa to 10 procent od wyegzekwowanego długu. Jeżeli dług wynosi np. 10 tys. zł a komornik ściągnął np. 4 tys. zł (póki co), to pobiera dla siebie 400 zł. Nie może pobrać z tej wyegzekwowanej kwoty 1 tys. zł (czyli 10 procenty od całego, w tym jeszcze nie wyegzekwowanego długu).

  admin

  9 gru 21 o 20:02

 5. Dokładnie, komornik to swego rodzaju pełnomocnik wierzyciela i wpłaty już na konto samego komornika powodują zmniejszenie długu dłużnika a to czy komornik przekaże pieniądze mocodawcy – wierzycielowi, nie ma w tym aspekcie żadnego znaczenia dla dłużnika. Tak samo jest z firmą windykacyjną której wierzyciel zlecił windykację. Jeżeli windykatorzy nie przekażą mu zwindykowanych pieniędzy to jego problem a nie dłużnika mającego potwierdzenie spłaty na rzecz firmy windykacyjnej.

  lajek

  9 gru 21 o 20:43

 6. Już byli tacy komornicy co poprzywłaszczali pieniądze wierzycieli zna czy swoich klientów. Skarb państwa zwrócił im.

  Anonim

  11 gru 21 o 05:37

 7. Skarb państwa jako dłużnik solidarny to pewniak i raczej nie trzeba go pozywać, sam zapłaci o ile sprawa jest bezsporna a taka jest gdy komornik przywłaszczy pieniądze ściągnięte od dłużnika.

  Leper Messiah

  11 gru 21 o 17:39

 8. I przywłaszczenie i niedopełnienie obowiązków – art. 231 kk, bo przecież komornik to funkcjonariusz publiczny a od pewnego czasu też urzędnik państwowy. Zwlekanie z przekazaniem wierzycielowi wyegzekwowanych należności zakrawa właśnie na art. 231 kk.

  Mion

  9 sty 22 o 11:30

 9. Tak samo jak nieodblokowanie zajętego konta gdy dług już ostał w całości ściągnięty, też podchodzi pod 231 kk tylko tu termin nie jest sprecyzowany w jakim komornik musi konto odblokować ale np. miesiąc to gruba przesada.

  rejba

  17 sty 22 o 21:01

 10. O, nadal zajmuje się pan windykacją? Niewiarygodne. W 2014 roku twierdził pan, że zmienia branżę?

  Grzegorz

  22 sty 22 o 19:34

 11. Tak, nie zajmuję się już windykacją na zlecenie. Zajmuję się prowadzeniem tego bloga (zarabiam na reklamach) i udzielam darmowych porad i niektóre z nich publikuję na blogu.

  admin

  22 sty 22 o 19:45

 12. Ode mnie komornik zabrał za dużo, dwa zajęcia kont równolegle, nie oddaje mi nadpłaty, czy tych samych co wyżej opisane sposoby mogę zastosować przeciwko niemu?

  Anonim

  2 lut 22 o 09:13

 13. Tak, tych samych sposobów można użyć w takiej sytuacji.

  admin

  2 lut 22 o 16:31

Skomentuj