Komornik nie przekazuje alimentów
Pytanie: Stan faktyczny: ZUS przekazuje komornikowi 60% emerytury tytułem alimentów. Ten sam komornik zwrócił się do ZUS z wnioskiem o zajęcie emerytury na rzecz wierzyciela niealimentacyjnego. ZUS odmówił twierdząc, że nie może tego zrobić, do czasu zakończenia potrąceń alimentacyjnych. Komornik i tak przekazuje wierzycielowi niealimentacyjnemu pieniądze uzyskane z egzekucji alimentów. Czy komornik ma do tego prawo? Jeżeli tak to proszę o podanie podstawy prawnej.
Przeczytaj też: Czy komornik może zająć pieniądze przeznaczone na alimenty?
Odpowiedź: To muszą być (zakładając, że komornik działa zgodnie z przepisami) jakieś koszty egzekucyjne poniesione przez tego innego wierzyciela, zaliczki na wydatki egzekucyjne: Zaliczki na wydatki komornika. Te koszty korzystają z pierwszeństwa w zaspokajaniu przed alimentami, na podstawie art. 1025 § 1 pkt 1 kpc (kodeksu postępowania cywilnego). Dlatego komornik nie przekazuje wierzycielowi alimentów lecz przeznacza wyegzekwowane środki na zaspokojenie wierzyciela z tytułu poniesionych kosztów egzekucyjnych w tym lub we wcześniejszym postępowaniu egzekucyjnym przeciwko Panu które okazało się bezskuteczne.
Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?
Najczęściej są to łącznie stosunkowo niewysokie kwoty które komornik ściągnie w przeciągu kilku miesięcy z Pana emerytury po czym znów zacznie zaspokajać wierzyciela alimentacyjnego. Chyba, że w tych kosztach są poniesione koszty na opis i oszacowanie nieruchomości dłużnika, może to być kilka tysięcy złotych.
Przeczytaj też: Pierwszeństwo, kolejność zaspokajania wierzycieli w egzekucji komorniczej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Ileż tych zaliczek może być kwotowo, 200, maksymalnie 300 złotych. Do ściągnięcia za jednym razem, po jednym zajęciu.
ali
10 wrz 22 o 04:49