Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik – debet na koncie

1 komentarz

Pytanie: Czy komornik ma prawo zrobić debet na koncie bankowym? Mam zajęcie i widzę, że środki są na minusie, na czerwono, chyba na całą pozostającą kwotę długu z odsetkami i kosztami. Intersujące w tym wszystkim jest i to, że nic mi o tym nie wiadomo, żebym miała przyznany debet na tym koncie! Mam kredyt w karcie kredytowej ale chyba nie debet! Czy bank ma obowiązek na zajęcie komornicze przyznać dłużnikowi debet??

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa wymusić na banku przyznania dłużnikowi debetu na spłatę zajęcia. Komornik a raczej bank tylko niejako rezerwuje komornikowi “miejsce” na ewentualne wpływy na konto które będą komornikowi przekazywane.

Jeżeli na rachunku bankowym jest przyznany debet bankowy, to komornik nie zajmie środków z tego debetu o ile skierował egzekucję tylko do wierzytelności z tytułu rachunku bankowego. Przyznanie debetu bowiem wiąże się z koniecznością podpisania osobnej umowy klienta z bankiem (na ustalenie limitu debetowego) gdyż w ramach samej umowy o prowadzenie rachunku bankowego klient nie może mieć przyznanego debetu. Zgodnie bowiem z art. 725 Kodeksu cywilnego, przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Jeżeli natomiast komornik prześle do banku zajęcie nie tylko wierzytelności z tytułu prowadzonych dla dłużnika rachunków bankowych ale też innych wierzytelności, to w takiej sytuacji bank ma obowiązek zająć dla komornika także debet przyznany na rachunku bankowym.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 komentarz do 'Komornik – debet na koncie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Ważne żeby wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wpisał, że wnosi o egzekucje także z innych wierzytelności dłużnika.

    Anonim

    24 Lut 21 o 18:14

Skomentuj