Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a zasiłek rodzinny

2 komentarze

Pytanie: Czy komornik może zająć zasiłek rodzinny w MOPS? Jeżeli nie może, to czy może to zająć gdy jest już na koncie bankowym?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji świadczenia rodzinne a więc zasiłek rodzinny (a także zasiłek pielęgnacyjny jakby kto pytał).

Jak chodzi o to czy z konta bankowego komornik może ściągnąć zasiłek rodzinny to nie, też nie może ale bywa że ściąga a to dlatego, że komornik nie wie z jakiego tytułu są środki zgromadzone na koncie bankowym tzn. tak się komornicy tłumaczą. Jednak dokonując zajęcia rachunku bankowego komornik powinien pouczyć bank (uważam zresztą, że bank powinien o tym wiedzieć), że zajęcie nie dotyczy zasiłku rodzinnego ani innych świadczeń wymienionych w art. 833 kpc jako niepodlegających egzekucji. Niektórzy komornicy (jest to chyba jednak mniejszość) takie pouczenia mają zawarte w zajęciach kierowanych do banku.

Jeżeli zatem dłużnik otrzymuje na konto zasiłek rodzinny, to już na początku egzekucji powinien poinformować komornika o tym wnosząc o niezajmowanie tego świadczenia na koncie. Do wniosku dołączyć odpowiednie dowody a więc przynajmniej potwierdzenia przelewów tegoż na konto z których to potwierdzeń wynika (z tytułu przelewów i danych nadawcy przelewu) że jest to zasiłek.

Warto też założyć nowe konto bankowe po zajęciu przez komornika poprzedniego ponieważ zazwyczaj komornik już nie wznawia poszukiwań kont bankowych dłużnika i nowe konto pozostanie niezajęte. Korzystne konta osobiste do założenia bez wychodzenia z domu są tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lutego, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik a zasiłek rodzinny'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy założenie nowego konta i niepoinformowanie o tym komornika jest legalne?

    Renata

    26 Lut 21 o 15:22

  2. Oczywiście że można założyć nowe konto i niepoinformować o tym komornika. Chyba że wezwie dłużnika do złożenia wykazu majątku to wtedy trzeba podać.

    admin

    19 Maj 21 o 05:25

Skomentuj