Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a taxi

9 komentarzy

Pytanie: Dorabiam sobie po pracy jeżdżąc taryfą, jestem właścicielem tego samochodu, czy komornik może go zlicytować? Jest to moje narzędzi pracy niezbędne mi.

Odpowiedź: Art. 829 ust. 4) Kodeksu postępowania cywilnego co prawda stanowi, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika ale z wyłączeniem pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że komornik może zająć i sprzedać taxi. nawiasem mówiąc, ten przepis o niepodleganiu egzekucji narzędzi pracy dotyczy tylko tych osób które nie prowadzą działalności gospodarczej ale to w Pana przypadku nie ma znaczenia.

Przeczytaj też: Zajęcie ruchomości osoby trzeciej przez komornika

Komornik nie zajmie taksówki jeżeli pojazd taki nie będzie własnością dłużnika czyli gdy będzie to pojazd w leasingu albo na przykład użyczony przez prywatną osobę trzecią. To znaczy jak się uprze to zajmie ale wówczas właściciel pojazdu może skutecznie zażądać zwolnienia od egzekucji i w razie potrzeby sądownie zmusić komornika do zwolnienia pojazdu.

Przeczytaj też: Umowa użyczenia samochodu a komornik

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 listopada, 2020

Komentarze do 'Komornik a taxi'

Subscribe to comments with RSS

  1. Obecnie już boją się zajmować nie mając dokumentów że to samochód będący własnością dłużnika, za to grozi skarga na komornika. dawniej na chama zajmowali licząc na to, że właściciel nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego w terminie miesiąca a jest to termin zawity!

    korespondent

    21 cze 21 o 19:30

  2. Jeszcze trzeba żeby komornik namierzył takie taxi, bo musi podejść i okleić, bez tego nie ma zajęcia.

    Bogdan

    27 cze 21 o 16:41

  3. Teraz jest tak, że komornik ma prawo wezwać Cię do wskazania miejsca postoju pojazdu. Pod rygorem ukarania grzywną.

    admin

    27 cze 21 o 16:46

  4. A jakie są szanse na zajęcie przez komornika utargu dziennego z taksówki?

    Alter

    7 paź 21 o 17:34

  5. Komornik raczej nie będzie czekał pod domem taksówkarza wracającego z pracy aby go przeszukać i zabrać utarg. Ma prawo tak postąpić lecz wątpię w to żeby któremuś się chciało próbować.

    admin

    7 paź 21 o 22:14

  6. Komornicy generalnie mają poczucie krzywdy jeżeli wierzyciel domaga się od nich wyjazdu w teren kiedy to egzekucja z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę i z nadpłaty podatku są bezskuteczne. A żeby komornik czekał za węgłem na taryfiarza to jest nie do pomyślenia nawet u tych nowych komorników co to zarabiają stosunkowo niewiele i garną się do pracy bardziej od tych startych kiedyś.

    szopen

    12 paź 21 o 08:21

  7. Czy gdy dłużnik pracuje w korporacji taksówkowej, to jeździ na taryfie własnym samochodem czy korporacyjnym? Komornik może taki samochód zająć?

    Bylinko

    13 sty 22 o 10:14

  8. Różnie może być, niekiedy to kierowca jest właścicielem pojazdu, niekiedy korporacja taksówkowa.

    admin

    13 sty 22 o 10:21

  9. Fikcyjna umowa sprzedaży samochodu i problem rozwiązany albo faktycznie sprzedać i załatwić sobie użyczenie od kogoś znajomego.

    Paweł

    24 lis 24 o 14:55

Skomentuj