Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a taxi

3 komentarze

Pytanie: Dorabiam sobie po pracy jeżdżąc taryfą, jestem właścicielem tego samochodu, czy komornik może go zlicytować? Jest to moje narzędzi pracy niezbędne mi.

Odpowiedź: Art. 829 ust. 4) Kodeksu postępowania cywilnego co prawda stanowi, że nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika ale z wyłączeniem pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że komornik może zająć i sprzedać taxi. nawiasem mówiąc, ten przepis o niepodleganiu egzekucji narzędzi pracy dotyczy tylko tych osób które nie prowadzą działalności gospodarczej ale to w Pana przypadku nie ma znaczenia.

Komornik nie zajmie taksówki jeżeli pojazd taki nie będzie własnością dłużnika czyli gdy będzie to pojazd w leasingu albo na przykład użyczony przez prywatna osobę trzecią. To znaczy jak się uprze to zajmie ale wówczas właściciel pojazdu może skutecznie zażądać zwolnienia od egzekucji i w razie potrzeby sądownie zmusić komornika do zwolnienia pojazdu.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

20 listopada, 2020

Komentarze do 'Komornik a taxi'

Subscribe to comments with RSS

 1. Obecnie już boją się zajmować nie mając dokumentów że to samochód będący własnością dłużnika, za to grozi skarga na komornika. dawniej na chama zajmowali licząc na to, że właściciel nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego w terminie miesiąca a jest to termin zawity!

  korespondent

  21 Cze 21 o 19:30

 2. Jeszcze trzeba żeby komornik namierzył takie taxi, bo musi podejść i okleić, bez tego nie ma zajęcia.

  Bogdan

  27 Cze 21 o 16:41

 3. Teraz jest tak, że komornik ma prawo wezwać Cię do wskazania miejsca postoju pojazdu. Pod rygorem ukarania grzywną.

  admin

  27 Cze 21 o 16:46

Skomentuj