Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a stypendium

12 komentarzy

Pytanie: Czy komornik może zająć stypendium naukowe otrzymywane z uczelni a jeżeli tak, to jaką część tego stypendium? Wstyd się przyznać, ale chodzi o niezapłacony mandat wystawiony przez Policję.

Przeczytaj też: Areszt za niezapłacony mandat

Odpowiedź: Ściąganie mandatów odbywa się w egzekucji administracyjnej a zgodnie z art. 8 § 1 pkt 11) Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stypendia nie podlegają egzekucji. A zatem komornik skarbowy (albo komornik sądowy gdy ukarany nie przyjął mandatu i sprawa przeszła przez sąd) nie ma prawa zająć Pani stypendium.

Jeżeli egzekucja jest prowadzona na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego (na przykład gdy dług jest z tytułu chwilówki), to też komornik, sądowy w tym wypadku, nie ma prawa (na podstawie art. 831 § 1 ust. 2) Kodeksu postępowania cywilnego) zająć stypendium naukowego chyba że chodzi o egzekucję alimentów.

Przeczytaj też: Jakie przedmioty nie podlegają egzekucji?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

14 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik a stypendium'

Subscribe to comments with RSS

 1. Jestem dłużnikiem alimentacyjnym z pierwszego małżeństwa. be nie dzieci sa już pełnoletnie.Z drugiego związku mam dzieci które za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymały stypendium. Otrzymały również stypendium szkolne .Pieniądze wpłynęły na moje konto lecz bank wstrzymał ich wypłatę. Czy bank postępuje zgodnie z prawem i może przekazać pieniądze ze stypendium dzieci komorników na poczet moich długów. Przecież to są pieniądze dzieci.

  Aleksander

  30 cze 21 o 15:22

 2. Należy uznać zatem, że komornik zajął stypendium dzieci na koncie bankowym rodzica – dłużnika. Nie ma do tego prawa ponieważ po pierwsze, są to pieniądze dzieci a nie Pana a swoją drogą stypendia nie podlegają zajęciu. Powinien Pan jak najszybciej złożyć skargę na czynności komornika – na zajęcie tych środków, w skardze oczywiście udowodnić , że są to stypendia dla dzieci. Wystarczą potwierdzenia przelewów przychodzących czyli tytułem czego, od kogo i dla kogo, ewentualne decyzje o przyznaniu stypendium też można załączyć. Skargę kieruje się do sądu przy którym komornik działa ale za pośrednictwem komornika na którego skargę Pan składa, czyli wysyła ją Pan / składa w kancelarii komorniczej. Proszę pamiętać, że w skardze nie działa Pan w imieniu własnym ale w imieniu dzieci jako jak rozumiem, przedstawiciel ustawowy (rodzic) – proszę to napisać. Oczywiście w skardze domaga się Pan uchylenia czynności zajęcia. Jeżeli wyśle Pan skargę pocztą, to proszę to zrobić priorytetem poleconym. Opłata od skargi wynosi 100 złotych.

  admin

  30 cze 21 o 15:45

 3. Jednak czy sąd zdąży rozpatrzyć skargę przed wysłaniem stypendium przez komornika wierzycielowi?

  Aleksander

  30 cze 21 o 21:15

 4. Skargę wysyłamy do komornika i jeżeli się z nią zgadza, to uchyli czynność a jak nie to do sądu ją kieruje i wtedy trudno przewidzieć.

  admin

  30 cze 21 o 21:25

 5. Piszę do Pana po raz drugi w sprawie zajęcia stypendiów dla moich dzieci i prosze Pana o pomoc. Po rozmowie z komornikiem i przedstawieniu mu że stypendia zostały pobrane nie zgodnie z prawem komornik stwierdził z kpina że on nie miał informacji że stypendia są dla dzieci które nie podlegają egzekucji, Pan komornik powiedział że przecież mogły być to stypendia naukowe i socjalne dla mnie gdyż może co jest kompletna kpina podjąłem w wieku 55 lat naukę. Po rozmowie z nim kazał mi przesłać wyciąg z konta bankowego że były to pieniądze dla dzieci celem zwolnienia przyszłych wpływów ze stypendium z pod egzekucji i stwierdził że zabrane teraźniejsze stypendia nie podlegają zwrotowi mimo iż zostały wyegakowane nie zgodnie z prawem. Wyciagi z banku wraz z decyzją o przyznaniu stypendium dla dzieci zostały przeze mnie do niego wysłane. Niestety do tej pory nie otrzymałem od niego żadnej odpowiedzi. Chciałem Pana zapytać czy mam szanse odzyskać te pieniądze. Jest to dla mnie bardzo duża kwota gdyż jestem ojcem samotnie wychowującym dzieci. Co mogę zrobić w tej sytuacji aby odzyskać pieniądze. Bardzo proszę o pomoc w napisaniu skargi na komornika i wniosku o zwrot pieniędzy zabranych dzieciom.

  Aleksander

  21 lip 21 o 17:47

 6. Ja napisałem Panu żeby od razu jak najszybciej złożyć skargę na czynności komornika a Pan zamiast tego wdał się z nim w rozmowę. Teraz jest już za późno, na skargę było 7 dni. Porady z zaleceniem złożenia skargi udzieliłem Panu 30 czerwca, dziś mamy 21 lipca…

  admin

  21 lip 21 o 19:05

 7. Czy stypendium przelane na konto bankowe już nie podlega ochronie przed komornikiem?

  Gośka

  27 wrz 21 o 14:19

 8. Na koncie też podlega ochronie przed zajęciem ale komornik zajmując konto nie ma wgląd w to skąd pochodzą środki które na tym koncie się znajdują. Może zatem dojść do zajęcia, stypendium na koncie bankowym. Aby tego uniknąć należy możliwie zawczasu poinformować o tym komornika aby nie zajmował stypendium.

  admin

  27 wrz 21 o 17:38

 9. Takie środki wolne ustawowo od egzekucji a wic właśnie stypendium dotacja albo 500 plus powinny być jakoś oznaczone zabezpieczając przed ściągnięciem dla komornika. Podobno emeryckie trzynastki są tak oznaczane i nie ma tego problemu.

  Ole!

  1 gru 21 o 09:05

 10. Komornik zabrał z konta stypendium szkolne na córkę i nie che tego zwróci , dzwoniłam i prosiłam, był chamski i arogancki, wysłałam mu decyzję ze sa to pieniądze ze skarbu państwa i muszę się z tego rozliczyć, dzwonię lecz nie odbiera i nie odpisuje na emaila co mam zrobić, pomocy!!!

  Stypendium szkolne

  1 lip 23 o 08:56

 11. Kiedy ściągnął z konta te pieniądze (data)?

  admin

  1 lip 23 o 10:49

 12. Komornik nie chce oddać pieniędzy ja córkę jest to stypendium szkolne na zakup artykułów szkolnych, zabrał z konta i nie chce oddać byłam także w banku lecz i tam nikt mi nie pomógł mówiąc ze nie wiedzą jak to się stało ze komornik to zabrał

  Stypendium szkolne

  1 lip 23 o 08:59

Skomentuj