Komornik a spółka cywilna
Pytanie: Mam długi które usiłuje ściągać komornik. Chciałbym założyć działalność gospodarczą. Wiem, że najbezpieczniejsza od komornika byłaby spółka z o.o. ale wolałbym coś prostszego. Czy jeżeli założę z kimś spółkę cywilną to za tylko moje długi komornik nie może dobrać się do niej? I co jeżeli spółka cywilna którą założymy zrobi dług, czy komornik może wtedy ściągać z jej majątku czy także z naszych osobistych – wspólników?
Przeczytaj też: Długi spółki cywilnej po jej likwidacji
Odpowiedź: Komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji prywatnego długu wspólnika z majątku spółki cywilnej. Wyjątkiem jest egzekucja z rachunku bankowego spółki cywilnej do wysokości środków stanowiących udział wspólnika: Zajęcie konta bankowego spółki cywilnej za długi wspólnika. Wierzyciel może też jednak wstąpić w prawa wspólnika spółki cywilnej i wypowiedzieć umowę spółki w celu dokonania przez komornika zajęcia przedmiotów, wierzytelności i praw przypadających wspólnikowi w związku z jego wystąpieniem ze spółki: Zajęcie wierzytelności wspólnika spółki cywilnej.
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej lecz posiadają ją wspólnicy. Jeżeli na przykład na niezapłaconej fakturze figuruje jako nabywcza spółka cywilna, to w pozwie o zapłatę jako pozwanych wskazuje się jej wspólników i to przeciwko nim sąd wydaje nakaz zapłaty (wyrok) a nie przeciwko ich spółce cywilnej mimo iż to spółka figuruje na fakturze na podstawie której sąd wydął wyrok. Na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko wspólnikom solidarnie komornik może prowadzić egzekucję zarówno z ich odrębnych majątków osobistych jak i przeciwko spółce cywilnej. I tak też, może zająć np. wierzytelność która spółka cywilna ma u swego klienta w związku z niezapłaconą jej fakturą. Komornik nie może natomiast zająć takiej wierzytelności jeżeli dłużnikiem w tytule wykonawczym jest tylko jeden ze wspólników spółki cywilnej.
Przeczytaj też: Uznanie długu przez jednego wspólnika spółki cywilnej
Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl
Zastanawiam się nad tym, czy takie wypowiedzenie umowy przez wierzyciela jest też możliwe w przypadku spółki z ograniczona odpowiedzialnością czy tylko w spółce cywilnej?
salam
14 lip 22 o 13:06
Jest to możliwe też w przypadku spółki jawnej ale nie w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i żadnej innej już. Co do spółki z o.o. to można prowadzić egzekucję z udziałów i dywidendy wspólnika.
admin
30 lip 22 o 20:19