Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a brak środków do życia

7 komentarzy

Pytanie: Czytałam, że jeżeli ktoś nie ma środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, to sąd go zwolni z opłaty sądowej. Czy w sytuacji gdy jest się dłużnikiem któremu brak środków do życia i komornik wkracza przeciwko niemu to czy można wnioskować do sądu o wstrzymanie egzekucji albo rozłożenie spłaty na raty, zmniejszenie dotkliwości egzekucji komorniczej? O umorzenie długu nie pytam, bo nie jestem naiwna.

Przeczytaj też: “Umorzenie długu przez komornika”

Odpowiedź: Niestety, brak środków do życia nie może być przesłanką do wstrzymania ani ograniczenia postępowania egzekucyjnego. Komornicy prowadzą egzekucję w wielu sprawach w których dłużnik jest bezrobotny albo gdy otrzymuje minimalną ustawowe wynagrodzenie które jest jednak (za wyjątkiem egzekucji alimentów) w całości wolne od zajęcia.

Przeczytaj też: Samotna matka a komornik

Prócz wspomnianego ograniczenia, istnieją pewne przedmiotowe ograniczenia egzekucji zawarte w 829 Kodeksu postępowania cywilnego z których należy tutaj wskazać jako niepodlegające egzekucji a mianowicie zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca oraz jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów.

Przeczytaj też: Komornik a utrata pracy

Ponadto komornicy zwykle nie są zainteresowani używanym wyposażeniem mieszkania dłużnika gdyż takowych nikt nie chce kupić na licytacji.

Jak chodzi o rozłożenie spłaty zasądzonego długu na raty oraz o wstrzymanie – umorzenie egzekucji, to w tych kwestiach dłużnik może zwrócić się do wierzyciela gdyż tylko on (a nie komornik ani sąd) może spowodować zawieszenie, umorzenie a także ograniczenie postępowania egzekucyjnego: https://pamietnikwindykatora.pl/ugoda-z-wierzycielem-a-komornik/.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 stycznia, 2021

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik a brak środków do życia'

Subscribe to comments with RSS

 1. Najgorzej mają dłużnicy którzy prowadzą działalność gospodarczą, dla wielu z nich cały zarobek uzyskiwany jest na konto bankowe a na firmowym koncie nie ma kwoty wolnej od egzekucji.

  Anonim

  6 sty 21 o 22:52

 2. Jednak z drugiej strony mogą unikać egzekucji nawet w stu procentach. Zmiana konta bankowego, konto na osobę trzecia, płatności tylko w gotówce, towar w magazynie nie wiadomo gdzie, towar formalnie w komisie…

  OK

  18 cze 21 o 18:43

 3. A pracownik z pensją nie ucieknie przed komornikiem, chyba że otrzymuje tylko minimalną stawkę.

  OK

  18 cze 21 o 18:44

 4. Czy w przypadku firmy czy w przypadku osoby prywatnej, najlepszym rozwiązaniem dla dłużnika są fikcyjne alimenty uzgodnione z żoną. Czym wyższe tym lepiej dla dłużnika, z prostej przyczyny: mają bezwzględne pierwszeństwo w egzekucji komorniczej.

  Amok

  21 sie 21 o 16:21

 5. Amok, wszystko pięknie dopóki żona i dziecko nie wypną się na takiego dłużnika alimentacyjnego i zaczną faktycznie zatrzymywać te pieniądze w w całości dla siebie.

  Garry

  8 lis 21 o 11:51

 6. A w działalności gospodarczej ile komornik musi zostawić na życie? Nie ma tu wszakże kwoty minimalnej wolnej od zajęcia?

  Anonim

  26 gru 22 o 18:18

 7. Nic nie zostawi, taka niesprawiedliwość ustawowa. Jedynie można używać w działalności konta osobistego zamiast firmowego to będzie kwota wolna od egzekucji co miesiąc (75% minimalnego wynagrodzenia).

  admin

  26 gru 22 o 19:32

Skomentuj