Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Klauzula wykonalności na przedawniony wyrok

5 komentarzy

Pytanie: Mam stary wyrok z którym nic nie robiłem, dłużnik jeszcze przed zakończeniem rozprawy wyjechał do USA i wobec tego nawet nie wystąpiłem o klauzulę wykonalności. To jest wyrok sprzed 12 lat czyli jeżeli dobrze zrozumiałem przepisy, dług jest już przedawniony. Ten dłużnik prawdopodobnie nie zorientuje się o przedawnieniu, to prosty robol – cieśla z gór. Pytanie zatem, czy sąd nada takiemu staremu wyrokowi klauzulę wykonalności żebym mógł uruchomić w sprawie komornika?

Odpowiedź: Nie nada. W art. 7821 § 1 napisano między innymi, że sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności, jeżeli z treści tytułu egzekucyjnego wynika, że objęte tytułem wykonawczym roszczenie uległo przedawnieniu, chyba że (co jak mniemam nie zachodzi w Pana sprawie) wierzyciel przedstawi dokument, z którego wynika, że doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

30 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag ,

Komentarze do 'Klauzula wykonalności na przedawniony wyrok'

Subscribe to comments with RSS

 1. Góral dutki zapewne w sakiewce ma ukryte i i tak komornik nie znalazłby.

  Anonim

  9 Lut 21 o 04:56

 2. 70 procent egzekucji komorniczych jest bez efektu. Najgorzej jest z alimentami.

  Ucla

  1 Kwi 21 o 20:17

 3. 70 procent? bezskutecznych egzekucji albo takich co to udało się tylko np. 5% długu odzyskać jest chyba z 90%. Z grubsza to bez sensu jest chodzenie do sądu i do komornika, szkoda pieniędzy. Wyjątek to gdy wierzytelność jest zabezpieczona hipotecznie albo zastawem lub poręczeniem kogoś wypłacalnego.

  Agaton

  13 Maj 21 o 14:42

 4. A zapomniałem, że miałem o coś zapytać a konkretnie to chodzi o ten dokument z którego wynika, ż doszło do przerwania biegu przedawnienia tak, że sąd nada klauzulę wykonalności. To chyba musi być dokument notarialnie potwierdzony?

  Agaton

  13 Maj 21 o 14:44

 5. No też tak uważam; musi to być potwierdzony notarialnie dokument albo np. wydruk bankowego przelewu też potwierdzony.

  admin

  13 Maj 21 o 14:53

Skomentuj