Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Klauzula wykonalności – kiedy komornik?

2 komentarze

Pytanie: Jest nakaz zapłaty, nie wnoszę sprzeciwu bo nie mam podstaw do zakwestionowania nakazu. Jeżeli już będzie klauzula wykonalności to kiedy komornik zaczyna egzekucję, po jakim czasie? Nakaz zapłaty dotyczy prywatnie udzielonej mi pożyczki.

Przeczytaj też: Jak długo trwa nadanie klauzuli wykonalności?

Odpowiedź: Wierzyciel, po otrzymaniu prawomocnego – zaopatrzonego w klauzulę wykonalności nakazu zapłaty (wyroku) czyli tytułu wykonawczego, może bezzwłocznie wnieść do komornika o egzekucję. Choćby tego samego dnia. Może ale oczywiście nie ma takiego obowiązku, nie wiadomo jak postąpi ten Pana wierzyciel. Większość jednak od razu kieruje sprawę do egzekucji komorniczej. Nieliczni nie wiedzą, co dalej robić. Niektórzy chcą zlecić windykację tego firmie windykacyjnej co nie jest rozsądne skoro mają już tytuł wykonawczy. Ja to ujmuję tak, że “aż prosi się” wtedy skorzystać z usług komornika i dopiero jeżeli egzekucja będzie bezskuteczna, to rozważyć inne sposoby ściągnięcia należności.

Przeczytaj też: Windykacja po bezskutecznej egzekucji komorniczej

A komornik po otrzymaniu tytułu wykonawczego wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji ma siedem dni na jej wszczęcie – podjęcie pierwszej egzekucyjnej czynności zgodnie z wnioskiem egzekucyjnym wierzyciela.

Przeczytaj też: Co najpierw zajmuje komornik?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 sierpnia, 2022

Komentarze do 'Klauzula wykonalności – kiedy komornik?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Najpierw komornik wzywa wierzyciela do wpłacenia zaliczek na egzekucję i dopiero po otrzymaniu zaliczek przystępuje do pierwszych czynności, zwykle są to sprawdzenia czy dłużnik w ogóle ma jakieś mienie.

    Krzychu

    14 sie 22 o 09:03

  2. Jeżeli wierzycielowi się spieszy, to może z góry wpłacić zaliczkę po kontakcie z komornikiem i do wniosku egzekucyjnego dołączyć potwierdzenie przelewu. Prócz tego, wielu komorników nie czekając na zaliczkę dokonuje zajęcia ewentualnej wierzytelności w urzędzie skarbowym.

    admin

    14 sie 22 o 09:21

Skomentuj