Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Kasacja wyroku w sprawie o alimenty

8 komentarzy

Pytanie: Sprawa wygląda tak: przegrana sprawa w Sądzie Rejonowym i Okręgowym we Wrocławiu. Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do obniżenia alimentów i wstrzymania ich wysokości do momentu rozpoczęcia szkoły przez naszego syna. Sąd uznał, że mojemu mężowi nie chce się znaleźć pracy, a szkoda, że sam sad nie jest w takiej sytuacji tzn znalezienia pracy w następujących dniach Wtorki i Piątki od 9 rano do 16. Moje pytanie, chcemy odwołać się do Sądu wyższej instancji, w innym mieście Jakie są wymagania, jaki jest maksymalny czas na odwołanie się po ogłoszeniu wyroku.

Przeczytaj też: Umorzenie egzekucji alimentów na wniosek dłużnika

Odpowiedź: Niestety odwołanie od wyroku II instancji czyli kasacja do Sądu Najwyższego nie przysługuje w sprawie o alimenty zgodnie z art. 3921 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Kiedyś ktoś złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego skargę zarzucając niekonstytucyjność tego przepisu. Słusznie moim zdaniem, bo to nie jest sprawiedliwe że w sprawie o alimenty nie można wnieść o kasację wyroku a na przykład w sprawie o zapłatę faktury, można. Jednak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis jest zgodny z konstytucją a dokładniej z art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeczytaj też: Alimenty płacone z opóźnieniem a komornik

Można co prawda wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucając naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu sądowego natomiast jest moim zdaniem mało prawdopodobne aby została taka skarga w tej sprawie uwzględniona. Niestety bowiem, sąd ma swobodę oceny dowodów, sytuacji.

Przeczytaj też: Kiedy komornik przestaje ściągać alimenty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lipca, 2020

Komentarze do 'Kasacja wyroku w sprawie o alimenty'

Subscribe to comments with RSS

 1. A od wyroku sądu apelacyjnego też nie przysługuje kasacja?

  Anonim

  2 lip 20 o 16:03

 2. W przypadku alimentów w żadnym przypadku nie przysługuje kasacja, nie ważne czy sąd okręgowy czy apelacyjny był w sprawie sądem drugiej instancji.

  admin

  2 lip 20 o 16:31

 3. Ciekawy jestem co przyświecało tym którzy to uchwalili. Wyroki w sprawie o alimenty budzą chyba spore kontrowersje.

  Leon

  12 lip 21 o 07:17

 4. To właśnie dlatego, że budzą kontrowersje to nie podlegają kasacji. Zawsze któraś ze stron jest niezadowolona po wyroku.

  listonosz

  30 lip 21 o 16:20

 5. Nie mniejsze “kontrowersje” wzbudzają wyroki także w innego typu sprawach, jak na przykład o zapłatę za usługę.

  admin

  30 lip 21 o 20:50

 6. Wyrok dotyczący alimentów nie podlega kasacji, nie można też sprzedać długu z tytułu alimentów. Jacyś alimentacyjni idioci ustanowili takie prawo. Pierwsze chyba rozwiedziona niezaspokojona matka a drugie dłużnik alimentacyjny.

  zgubin

  26 wrz 21 o 18:36

 7. W drugą stronę czyli za niska kwota zasądzona też kasacja nie przysługuje niestety. A w moim przypadku jest stanowczo za niska co do potrzeb dziecka i co do faktycznych możliwości zarobkowych dłużnika.

  mamuśka

  1 paź 21 o 11:06

 8. Nie martwcie się, kasacyjne skargi najczęściej podobno w ogóle nie są czytane (z uwagą) tak że szkoda zachodu generalnie.

  Inka

  8 lut 22 o 15:01

Skomentuj