Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kasacja wyroku w sprawie o alimenty

3 komentarze

Pytanie: Sprawa wygląda tak: przegrana sprawa w Sądzie Rejonowym i Okręgowym we Wrocławiu. Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do obniżenia alimentów i wstrzymania ich wysokości do momentu rozpoczęcia szkoły przez naszego syna. Sąd uznał, że mojemu mężowi nie chce się znaleźć pracy, a szkoda, że sam sad nie jest w takiej sytuacji tzn znalezienia pracy w następujących dniach Wtorki i Piątki od 9 rano do 16. Moje pytanie, chcemy odwołać się do Sądu wyższej instancji, w innym mieście Jakie są wymagania, jaki jest maksymalny czas na odwołanie się po ogłoszeniu wyroku.

Odpowiedź: Niestety odwołanie od wyroku II instancji czyli kasacja do Sądu Najwyższego nie przysługuje w sprawie o alimenty zgodnie z art. 3921 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Kiedyś ktoś złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego skargę zarzucając niekonstytucyjność tego przepisu. Słusznie moim zdaniem, bo to nie jest sprawiedliwe że w sprawie o alimenty nie można wnieść o kasację wyroku a na przykład w sprawie o zapłatę faktury, można. Jednak Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis jest zgodny z konstytucją a dokładniej z art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Można co prawda wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucając naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu sądowego natomiast jest moim zdaniem mało prawdopodobne aby została taka skarga w tej sprawie uwzględniona. Niestety bowiem, sąd ma swobodę oceny dowodów, sytuacji.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Kasacja wyroku w sprawie o alimenty'

Subscribe to comments with RSS

 1. A od wyroku sądu apelacyjnego też nie przysługuje kasacja?

  Anonim

  2 Lip 20 o 16:03

 2. W przypadku alimentów w żadnym przypadku nie przysługuje kasacja, nie ważne czy sąd okręgowy czy apelacyjny był w sprawie sądem drugiej instancji.

  admin

  2 Lip 20 o 16:31

 3. Ciekawy jestem co przyświecało tym którzy to uchwalili. Wyroki w sprawie o alimenty budzą chyba spore kontrowersje.

  Leon

  12 Lip 21 o 07:17

Skomentuj